Yumurtlama Ne Zaman Olur?

0
492

Yumurtlama ne zaman olur? Yumurtlama ne kadar zamanda gerçekleşir? Yumurtlama ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Yumurtlama nasıl hesaplanır?

Yumurtlama Ne Zaman Olur?

Yumurtlama yaklaşık 28 gündür.  Bir adet döneminin (ki adetin başlangıcından itibaren) yaklaşık 14.gününde gerçekleşir. Yumurtalıkta, yumurtalar olgunlaşmaya başlar. Bu yumurtalardan biri kendi etrafındaki zarı ve yumurtalık zarını çatlatarak karın boşluğuna salınır. Çatlayan yumurta tüplerin ucundaki fırça gibi görünen çıkıntılarca yakalanıp tüplerin içine alınır. Bu sırada karın içine çok az miktarda yumurtalık sıvısı ve kan gelebilir. Bu sıvıların karın zarı ile temas etmesi sonucu yumurtlama alt karın bölgesinde ve kasıklarda hafif ya da bazı kişilerde fazla olabilecek ağrıya sebep verebilir. Başka bir tepki de vücut ısında 0,5-1 derecelik bir artış yumurtlamadan hemen sonra söz konusu olabilir.

yumurtlama dönemi ile gebeliğe karar verebilir ya da erteleyebilirsiniz

Yumurtlama ile ilgili başka bir haberci ise vajinal salgılardaki artıştır. Bu salgılar parlak yumurta akı gibi bir görünüme benzer olup 10 cm’ye kadar sünebilir bir durum alabilir..

Progesteron Görevi

Yine yumurtlama ile ilgili en kesin bulgulardan biri de progesteron denilen hormon seviyesindeki artıştır. Bu hormonun tesbiti kanda yapılır ve yaklaşık 2 saatte güvenilir bir sonuca ulaşılır. Yumurtlama aşamasındaki bir sorun olup olmadığı, istenilen bu hormon tetkiki ile anlaşılabilir.

sağlıklı bireyler için gebelik öncesi yapılması gerekenler vardır

LH Hormonu Ne İşe Yarar?

sağlıklı toplum sağlıklı bireylerden oluşur. bunun ilk adımı da sağlıklı bir gebeliktir

Yumurtlama zamanının bilinmesinde LH (luteinizan hormon)denilen bir hormonda yol göstericidir. Yumurtlamadan hemen önce beyincikten salınan LH hormonu kanda yükselir. LH hormonu hem kan, hemde idrar tetkikinde ölçülebilir.Böylece yumurtlama zamanı bilinebilir. Gebe kalmak isteyen veya istemeyen LH hormununun tetkikini yaptırarak, kendine bir plan çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here