Yumurtaları buzdolabı kapağına sakın koymayın!

0
1711

Yumurtaları buzdolabı kapağına sakın koymayın. Yumurtayı buzdolabı kapağına koymak olumsuz ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebiliyor. Peki nasıl?

Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Hepimiz marketlerden ya da bakkallardan almış olduğumuz yumurtaları ilk iş olarak kutusundan çıkarıp buzdolabı kapağına yerleştiririz. Acaba yaptığımız doğru bir davranış mı? Yapılan araştırmalar uzmanlar, bu alışkanlığın kötü sonuçları olabileceğini belirtti.

Yumurtanın uzun ömürlü ve sağlıklı olması için buzdolabı kapağında bulunan yumurta için ayrılmış bölmeye konulmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, buzdolabı kapağının, buzdolabının en sıcak parçası olduğunu ve ısı değişimlerinin de en çok yaşandığı kısım olduğunu belirtiyorlar.

Yumurtaları en sağlıklı saklama şekli, buzdolabının orta bölmesinde yer alması gerektiğini söyleyen uzmanlar, yumurtaların kutularından çıkarılmadan buzdolabının ortasında sabit bir sıcaklıkta saklanması gerektiğini ifade ettiler.

Yapılan araştırmaların ışığında uzmanlar, yumurtaların -20 santigrat derecede saklanması gerektiğini, aynı zamanda yumurtaların kokuları kolayca emebilme özelliğinden dolayı da ağır kokulu gıdaların yakınına yerleştirilmemesi gerektiğini vurguladılar.

Almış bulunduğumuz meyve ve sebzeleri nasıl saklamamız konusunda genelde tereddütler bulunmaktadır. Bundan dolayı deneme yanılma metodu ile ya da eskiden gelen öğretilerle yiyecekleri saklama metotları geliştirilmektedir. Ancak sebzelerin ve meyvelerin nerede saklanması gerektiği ile ilgili doğru bilgilere sahip olunması gerekiyor.

Meyve, sebze, kavanozlu konserveler ve sosların saklama alanı hepsinin saklama alanı değişmektedir. Anca ürünleri doğru bir şekilde saklama ile, ürünlerin tadını ve kalitesini daha uzun süre korumak mümkündür. Bu nedenle, buzdolabında saklama açısından en doğru yerin bulunması için zaman ve emek harcanmalıdır.

Uzmanlar meyve ve sebze konusu ile ilgili bilgiler verirken, domateslerin sebze bölümünde saklanmasının doğru bir davranış olmadığını, domateslerin mutfak tezgahında ya da kilerde muhafaza edilmesini, çok yumuşamaya başladıkları zaman buzdolabına konması gerektiği belirtiyorlar.

Ve yine salatalıkların da buzdolabına değil mutfak tezgahı konması gerekiyor. Buzdolabına konan salatalıklar soğuk havanın etkisi ile sulanır.

Muzların bir an önce olgunlaşması için buzdolabına konmaması gerekiyor. Muzların saklanabileceği en güzel yer meyve kabıdır. Muzlar çabuk olgunlaşan bir meyvedir ve etilen adı verilen bir gazın yayılmasına neden olur ki buda diğer meyvelerin çürümesine neden olur.

Elma ve üzüm meyve kabında saklanmamalı, buzdolabına konmalı. Elma ve üzümü buzdolabına yerleştirirken sakın yıkamayın, su meyvelerin bozulmasını hızlandırır.

Patates, soğan, kabak ve sarımsak serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Sarımsak ve kabak iki hafta kadar bozulmadan kalabilir.

Ketçap ise kesinlikle buzdolabında saklanmalı, aksi takdirde oda sıcaklığında ürünün kalitesi bozulabilir. Yüksek asit içerdiğinde görünümü ve dokusunda bozulmalar meydana gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here