Yüksek Tansiyonun Erken Belirtileri

0
481

Yüksek tansiyonun erken belirtileri nelerdir? Yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyon tedavisi ne zaman başlanır? Yüksek tansiyon tedavi edilmez ise, hayatı tehlikeye sokabilen bazen ölümle sonuçlanabilen, yaşam kalitesini düşüren sinsi bir hastalıktır.

Yüksek Tansiyonun Erken Belirtileri

Yüksek Tansiyon Nedir?

Kan dolaşımı gücünün damarlara fazla gelmesinden dolayı oluşan hastalığa yüksek tansiyon denir. Tehlikeli bir durumdur. İstatistiklere göre 3 kişiden birinde görülebilen, zamanında tedavi yapılmaz ise ölüm ile sonuçlanabilen kalp ve damar hastalığıdır.

Yüksek tansiyon sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bundan dolayı hasta olduklarını anlamayabilirler. Yüksek tansiyonun tedavisi vardır. Tansiyon düşürücü bir çok ilaç bulunmaktadır. Yüksek tansiyonun yükselmesinin bir sürü nedenleri vardır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzını hayata geçirmek ve sağlıklı beslenmektir.

Tansiyon ölçümü yapılırken kan basıncına bakılır. Kan basıncı küçük ve büyük olmak üzere iki şekilde ölçülür.

Normal tansiyon :120/80

Erken belirti veren tansiyon:120-139/80-89 Erken belirti veren tansiyonu bir hafta süre ile her gün aynı saatte ölçtürmemiz gerekmektedir. Bulgular doğrultusunda bir doktora müracat etmekte fayda vardır.

Yüksek Tansiyon 1.derece: 140-159/ 90-99 arasında olan tansiyondur.

Yüksek Tansiyon 2.derece:160 ve üzeri / 100 ve üzeri olandır.

Yüksek tansiyonun erken belirtileri, genellikle kafa karışıklığı, baş ağrısı (özellikle kafanın arka kısmının ağrıdığından şikayet gelmektedir.), düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, kulak uğultusu, yorgunluk ve burun kanamasıdır. Bu gibi şikayetler ile karşılaşıldığında ihmal etmemek gerekir. Düzenli olarak tansiyona baktırmak ve zamanında müdahale etmek ciddi sorunların yaşanmasının önüne geçer. 50 yaş üzerinde ki insanlarda erken tedavi edilmediği takdirde yaşam süresini 5 yıl kısaltabilir.

Anlaşıldığı gibi yüksek tansiyon ciddi bir hastalık olup, ciddi ve sürekliliği olan tedavi gerektirmektedir. Yüksek tansiyon birçok hastalıklara sebep olabilir. Kronik kalp hastalıkları, görme problemleri, şeker hastalığı, kalp krizi, felç, anevrizma ve hafıza kaybı yüksek tansiyonun yol açtığı hastalıklardandır.

Düşük Tansiyon

Yüksek tansiyon kadar düşük tansiyonda insan hayatında ciddi sağlık problemlerine yol açar. Düşük tansiyon ani hareketlerde, çok uzun süre ayakta durunca ya da yatar pozisyon da iken birden ayağa kalkma durumlarında hissedilir. Nedeni beyne yeterli kan ulaşmamasıdır. Tansiyon ölçümlerinde düşük tansiyonu tespit edilmesi durumlarında tedavi gerekir. Düşük tansiyonu olan kişiler genellikle baş dönmesi, soğuk ve soluk bir cilt, bulanık görme, mide bulantısı, sürekli kendini yorgun hissetme, bayılma, hızlı nefes alma ve rehavet gibi şikayetler ile sağlık kurumlarına gelmektedirler. Düşük tansiyona yol açabilen hastalıklarda bulunmaktadır ki bunlar enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, hamilelik, vücuttaki kan miktarın azalması, anemi, demir eksikliği, bazı ilaçlar ve salgı bezindeki problemler diyebiliriz.

Yüksek Tansiyonda Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Şeker, yapılan çalışamalar sürekli şeker alınmasının, sürekli tuz tüketmekten daha zararlıdır.

Trans yağlar ve Omeğa 6 yağları, işlenmiş ette bulunmaktadır. Vücutta ki iltihaplanmanın artmasına sebep verir. Bu da tansiyonu yükselten bir etmendir.

Alkol: Alkol kan damarlarını büzüştürme ve kan basıncını artırma özelliğine sahip olan bir içecektir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin bunu bilerek alkol tüketmelerinde fayda vardır.

Sodyum açısından zengin yiyecekler, yoğun tuz bulundurma özelliğine sahiptirler. Bu yüzden konserve ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Kafein; yüksek miktarda tüketmek kan basıncını artıracağından dikkatle ve makul miktarda alınmalıdır.

Yüksek Tansiyonu Tedavi Etmek İçin Doğal Yöntemler

Yüksek tansiyonu iyileştirmenin 3 doğal yönteminden bahsedeceğiz. Bunlar hayata geçirildiğinde yüksek tansiyon sıkıntı sizi daha az rahatsız edecek ve yaşam kaliteniz artacaktır.

1.doğal olan yöntem bitkisel özlü yağları kullanmaktır. Oksidatif stresi azaltır, damarları genişletir. Bu özellikler kan dolaşımını iyileştirir ve kan basıncını düşürür. Lavanta, portakal çiçeği, ylang ylang, adaçayı ve mercanköşk kan basıncını düşürmeye yarayan en iyi bitkisel özlü yağlardır. Kullandığınız losyonlara ve kremlere 1-2 damla bu yağlardan damlatarak kullanabilirsiniz.

2.doğal yöntem ise stres unsurudur. Stres tansiyonu yükseltir. Stresi kontrol altına almak ve stresden uzak yaşama alanı bulmak tansiyonun yükselmesine imkan vermeyecektir.

3.doğal yöndem de fiziksel aktivitedir. Egzersiz yapmak tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Yağları yakar. Böylece de bir çok kalp damar rahatsızlığı riskini azaltır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here