Yeşil Çay. Bunu Tüketmek Tüm Ölüm Sebeplerindeki Riski Azaltıyor.

Öyle bir bitki düşünün ki, adı yeşil çay. Evet yeşilçay. Sürekli konusu olan yeşilçay kafalarda bir sürü soru ile gündeme oturmuş durumdadır. Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşilçay nasıl demlenir? Yeşilçay nasıl zayıflatır? Yeşil çayın zararları nelerdir? Günde ne kadar içilmeli? Yeşilçay nasıl demlenir? Yeşilçay ne zaman içilmeli gibi sorular kafalarda cevap beklemektedir. Biz de kafalarda oluşan sorulara yanıt olarak makalemizi sizlere yazıyoruz.

Yeşil Çay

Japon araştırmacılar ve bilim adamları, 2006 ‘da yaptıkları çalışma da şöyle bir sonuca vardılar; ” Yeşil çay tüketmek tüm ölüm sebeplerinde riski azaltıyor!” 

Yeşil Çayın Faydaları :

Aslında yeşil çay ile siyah çay aynı bitkidir. Bitkinin bir fermantasyon işleminden geçirilmesiyle siyah çay elde ediliyor, yeşilçay ise bitkinin fermantasyondan geçirilmemiş halidir. Yeşil çayın içinde ‘epigallokateşin gallat’ (EGCG/kateşin) adı verilen bir etken madde var. Çay bitkisi fermente edilip siyah çaya dönüşünce bu madde yok olmaktadır. Dolayısı ile siyah çay, yeşilçay etkilerini vermez.

Yeşil çayın içerdiği ‘kateşin’ çok kuvvetli bir antioksidandır. Yani vücudumuzun paslanmasını engellemektedir. Sinir hücrelerini hasarlara karşı koruduğu ispatlanmıştır. Bağışıklık sistemini desteklemektedir.Kanser oluşum riskini azaltmakta ve ağızdan kalınbağırsağa kadar tüm sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu görev üstlenmektedir. Ayrıca meme, prostat, akciğer ve cilt kanserlerine karşı da koruyucu etkisi vardır.

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, diş çürüklerine neden olan bakterileri öldürdüğü gösterildi. Yemek sonrasında bir fincan yeşil çay içmek dişlerimizi çürümekten korur. Yapılan çok sayıda çalışma da metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ  yakıcı etkisinin olduğu ispatlandı. Zayıflamak isteyenlere bu şekilde yardımcı olmaktadır. Diyet yapanlar yeşil çayı sabah akşam tüketerek sonuca daha çabuk ulaşmaktadırlar.

metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma etkisi yüksek olan bir bitkidir.

Ancak bu kadar olumlu etkisi olmasına rağmen yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olanlar dikkatli tüketmeli, çünkü çok yüksek miktarda ‘kafein’ içeriyor. Çarpıntı ve tansiyonda yükselme yapabilir.

Küçük bir tavsiyede bulunacak olursak, yüksek tansiyon ve kalp hastası değilseniz, günde 3-4 fincan yeşil çay için. Bu sizi kanserlere karşı koruyacak, metabolizmanızı hızlandıracak ve bağışıklık sisteminizi destekleyecektir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir;

Malzemeleri;

250 cc kaynar su

1 tutam yeşilçay

Yapılışı; Bir cam bardağın içine 1 tutam yeşil çay konulur üzerine de kaynar su dökülür. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir.( Kaynatılmayacak.) Günde 2 fincan ya da bardak içilmesi tavsiye olunur

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir