Yayla Çorbası Tarifi

Yayla çorbası. Ailemde ne çorba yapsak diye düşündüğümüzde bütün aile fertlerinin ortak buluştuğu nokta olmuştur yayla çorbası. Herkes yayla çorbası olsun bugün derler ve o gün çorba pişer.

İşin bir garip yanı da vardır her gün yapılsa her gün yenen bir çorbadır bizim evde. Sizlerde yaptığınızda sürekli tercih edilen bir çorba olacak mı? bakalım. Lafı uzatmadan şimdi tarife geçelim.

Yayla Çorbası Nasıl Yapılır

Malzemeler:

  • 1 çay bardağından biraz az pirinç + 6-7 bardak kadar su (Koyu / Sıvı oranına göre ayarlayabilirsiniz) + 1,5 su bardağı yoğurt + 1 adet yumurta + 1,5 yemek kaşığı un + 3 yemek kaşığı sıvı yağ + 1 tutam nane + Tuz
her mutfakta severek yapılan ve içilmesinden haz alınan bir çorbadır

Yapılışı:

Orta boy tenceremize ayıklanmış ve yıkanmış şekilde pirinci koyuyoruz. Suyunu ve tuzunu ilave ederek yumuşayıncaya kadar kaynamasını bekliyoruz. Pirinçler hazır hale gelirken diğer tarafta da sosunu hazırlıyoruz. Yoğurdun içine 1 adet yumurtayı kırıp iyice çırptıktan sonra unu ilave ederek çırpmaya devam ediyoruz  bir miktar su ile sulandırıp karıştırıyoruz. Pirinçler yumuşayıp piştikten sonra sosu ilave ederek karıştırmaya devam ediyoruz.  Bir tavada yağı eritiyoruz.  Naneyi de ilave ederek son dokunuşları yapıyoruz. Çorbaya naneli yağımızı dökerek , çorbamızı bitiriyoruz. Afiyet olsun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir