Vücut Losyonu Nedir Ve Nasıl Kullanılır

0
3609
Vücut losyonu nedir ve nasıl kullanılır? Cildimiz, bedenimizde dış etkenlerin getirdiği olumsuz etkilere karşı en korumasız organımızdır. Aynı zamanda en fazla da ihmal ettiğimiz organımızdır. Cildin sağlıklı olabilmesinin ve canlı görünebilmesinin en büyük kaynağı nemdir. Bedenimizin gereksinim duyduğu nemden uzak olması sebebiyle cilt canlılığını kaybeder ve kurumaya başlar. Bu nedenle cildin bakımı için vücut losyonu kullanmak gereklidir.

Vücut Losyonu Nedir

Vücut losyonu, cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırarak, bedenin nem düzeyini dengelemeye faydalı olan bakım ürünüdür. Vücut losyonları özel içerikleri sayesinde cilde ipeksi bir yumuşaklık ve canlılık kazandırır.  Losyonlar ihtiyaca göre göstermektedir. Her cildin ihtiyacı farklı olup, nemlendirici,inceltici, sıkılaştırıcı, onarıcı ve hoş kokulu vücut losyonu olmak üzere kendi alanlarında farklılık göstermektedirler. Vücudun ihtiyacını doğru tespit etmek, burada yapılması gereken en önemli adımdır.

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır

Vücut losyonunu duş aldıkta sonra nemini aldırmış olduğunuz vücudunuza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Masaj yaparak uygulama vücutta kan dolaşımını hızlandırmaktadır. İyice kurulanmayan ıslak cilde uygulandığında krem yoğunlaşır ve cilt losyonu emmez. Losyonun cilde maksimum fayda sağlaması için kurulanmak önemlidir. Ayrıca cildinizde kuru olan bölgelere daha sık uygulayabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre daha etkili sonuç almak için öncesinde peeling uygulamanız tavsiye edilir.

Şuna dikkat çekmek isteriz ki vücut losyonları el ve yüz nemlendirmek için uygun yapıda değildir, bu yüzden el ve yüz için kullanılmamalıdır ve sadece vücuda uygulanmalıdır.

Duşta uygulanarak durulanabilen kremler de bulunmaktadır.  Bu kremler losyonla nemlendirmeden hoşlanmayanların tercih ettiği kremlerdir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Vücudun cilt tipini tanımak dikkat edilmesi gereken konuda önceliklidir. Vücut losyonları tüm cilt tiplerine uygun özellikle satılabilse de normal, kuru ve aşırı kuru cilde sahip olanlar için özel losyonlar bulunmakta ve bu duruma uygun yapıdaki losyonları tercih etmelidirler.
  • ”Noncomedogenetic” açıklamalı ürünler hassas cilde sahip olanlar içindir ve ciltte sivilce oluşturmaz ve tahriş etmez.

  • Güneş korumalı losyonları dışarıda sıklıkla zaman geçirildiğinde tercih edilmelidir. Bu güneş korumalı losyonlar kırışıklıkları  ve cildin erken yaşlanmasını önler.
  • Yazın daha hafif losyonlar, kışın ise yoğun kıvamlı losyonlar tercih edilmelidir. Yaz ve kış aylarına göre losyon kokuları da değişiklik gösterir. Yaz aylarında hafif kokular tercih ederken kışın biraz daha yoğun ve kalıcı kokular tercih edebilirsiniz.
  • Losyon seçerken dikkat edilmesi gereken bir husus içinde bulunan maddeleri okuyup, cildinize uyumlu olmayan ve alerji yapabilen maddelerin olup olmadığına bakmalısınız. Aksi halde cildinizle uyumlu olmayan ve alerji yapabilen maddelerle karşılaşabilirsiniz.

Cilt tiplerine göre losyonların içerdiği maddeler

  • Shea yağı :Kuru ciltler için
  • Badem yağı : Pul pul dökülen ciltler için
  • Jojoba yağı :Tüm cilt tipleri için
  • Kakao yağı : Çatlayan ciltler için
  • Macademia yağı : Olgun ve yaşlanan ciltler için

Tavsiye:  Kremlere oranla vücut losyonları daha emici ve akışkandır. Bu özellikleri sayesinde kolayca emilerek yapışıklık hissi vermezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here