Vücudumuzdaki En Hayati Sistem Hangisidir?

0
453
Vücudumuzdaki en hayati sistem hangisidir

Vücudumuzdaki en hayati sistem hangisidir? Hangi sistem olmazsa yaşam sona erer? Dolaşım sistemi mi? Sinir sistemi mi? Solunum sistemi mi? Kalp ve beyin mi? Eğer sahip olduğumuz organ ve sistemlerden herhangi birinin vücudun ‘müdürü’ ya da ‘yöneticisi’ olduğunu düşünür isek, bu hangi sistemdir?

Vücudumuzdaki En Hayati Sistem Hangisidir?

Organlarımız arasında böyle bir seçim yapabilmemiz mümkün müdür? Peki, tüm bu sistemlerin her birinin ayrı ayrı hayati önemleri yok mu?

Vücudumuzdaki en hayati sistem hangisidir sorusuna cevap bulmak zordur. En hayati olanını ayırmak mümkün değildir. Hepsi ayrı ayrı öneme haiz olmakla birlikte bağışıklık sisteminin kuvvetli olması ile güçlenmektedir

Solunum olmaz ise yaşam durur, aynı durum dolaşım için de geçerlidir. Sinir iletimi olmaz ise, bu sistemlerin koordineli bir şekilde çalışması mümkün olmaz. Hiç şüphesiz vücudumuzda bulunan organ ve sistemlerin hepsi önemli ve vazgeçilmez. Vücudun ‘kralı’ olan bir organ yok. Vücudumuz, aslında denge mantığı ile çalışan irili ufaklı pek çok organ ve sistemin uyumlu faaliyetleri sonucu yaşamını devam ettirir. Vücudumuzdaki en hayati sistem hangisidir sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here