Vitiligo Nedir? Farmasi Vitiligo Tedavi Önerisi?

Vitiligo nedir? Vitiligo halk arasında deride beyaz lekelenme diye tabir edilen bir deri hastalığıdır. Bilimsel olarak ise; şimdiye kadar araştırmacılar vitiligonun tam sebebini açıklayamadılar. Bazıları bu bağışıklık sistemi hastalığının vücuttaki antikorların deri dokularındaki pigmentlere saldırmasına neden olduğunu söylüyor. Cilde rengini vermekle sorumlu melanosit hücreleri bazen değişebilir ya da ölebilir, böylece de vücuttaki bu beyaz renkli yamaların oluşmasına sebep olur.

Uzmanların üzerine anlaştığı bir konu da bunun genetikle bağlantılı olduğudur. Bu durumun herhangi bir tedavisi yoktur ama bazı belirtiler hastaların hayatlarında yapacakları kaliteli gelişimlerle tedavi edilebilir. Cildinizi güneşten korumanız çok önemli, pigmentin kaybolduğu bölgeler kolayca yanabilir ve durum daha da kötüleşebilir.

Vitiligo için Öneriler

Vitiligosu olan insanlar özellikle ciltleri için çok dikkatli olmalıdır, çünkü bu hastalık ciltte hassas beyaz yamalara yol açar.

Güneş koruması

Kendinizi UV (morötesi) ışınlarından korumanız çok önemlidir, bunun için yüksek dereceli bir güneş koruması kullanmalısınız. Cildinize bol bol sürün, en azından güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmeye özen gösterin.

Ayrıca şapka, güneş gözlüğü ve cildinizi örtmek için koruyucu giysiler giymek ve özellikle güneşin en güçlü saatlerinde genel olarak güneş altında durmaktan kaçınmak da çok önemlidir. Vitiligosu olanlar genelde çabuk yanar, bu da problemi kötüleştirir.

Dövme yaptırmayın

Bir tür dövme tekniği olan mikropigmentasyon vitiligo ile oluşmuş lekeleri kapatmak ya da daha az görünmelerini sağlamak için kullanılır. Ama bu teknik ve bunun gibi olan diğer teknikler aslında hastalığın daha da ilerlemesine yol açar, böylece yeni lekeler oluşur.

Farmasi Vitiligo Tedavi Yöntemi

Bazı doğal ürünler vitiligonun sürecini yavaşlatarak ciltte olumlu etkiler oluşturur. Ancak, onların etkisi insandan insana çeşitlilik gösterir ve sonuç almadan önce istikrarlı olarak kullanılmayı gerektirir.

Farmasi Çay Ağacı Yağı Kremi içerisinde bulunan havuç yağı (A vitamini) ve özellikle Beta Keratin sayesinde ciltteki renklerin düzelmesinde etkin rol oynuyor. Ayrıca Aynı Sefa Yağı Kremi’de cildin yenilenmesi ve ölü hücrelerin yeniden canlanması için çok etkin bir üründür. Vitiligo bulunan kişilere üçüncü bir yardımcı ürün olarak Multivitamin önerebilirsiniz. Multivitamin içinde vücut için gerekli olan tüm vitaminlerin ve minerallerin sağlanması amacı ile kullanılmalıdır.

Nasıl uygulanmalı;

*Günde bir adet sabah kahvaltısı sonrası Multivitamin Gıda Takviyesi alınmalıdır.

*Çay Ağacı Yağı Kremi gece uyku öncesi lekelenme olan bölgelere cilt temizlendikten sonra ince bir tabaka sürülerek uygulanmalıdır.

*Gündüz Aynı Sefa Yağı Kremi lekelenme olan bölgelere cilt temizlendikten sonra ince bir tabaka sürülerek uygulanmalıdır. (Cildi güneşe direkt maruz bırakmayınız!)

Temizleme için Aynı Sefa Yağı Sabunu kullanabilirsiniz.
Elde oluşan lekelenmeler için Aynı Sefa Yağı El Kremi kullanılmalıdır.
Yüzde oluşan lekelenmeler için Aynı Sefa Yağı Yüz Kremi kullanılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir