Uykusuzluk Ve Uyku Apnesinden Kurtulmak Mümkün

Uykusuzluk ve uyku apnesi neden olur? Uykusuzluk neden olur? Uykusuzluk problemleri ile nasıl başa çıkılır? Uykusuzluk hastalıkları ile baş etmek için çok zor yollardan geçmenize gerek yoktur. Uykusuzluk için sizlere şifa verecek bitkileri paylaşırken, bitkilerle uykusuzluk nasıl giderilir? sorusuna da cevap vereceğiz.

Uykusuzluk Ve Uyku Apnesi

Uykusuzluk ve Uyku Apnesi, kabus görme ve uyku bozukluğu en sık karşılaşılan sorunlardandır.  Bir çok kişi uykusuzluk hastalıkları ile mücadele etmektedir ve uyuma zorluğu çekmektedir.

Uyku apnesini tanımlayacak olursak, uyku sırasında nefes alıp vermenin kesilmesi sonucu oluşan rahatsızlığa denir. Uyku apnesinde dolay beyinde ve vücutta yeterli oksijen eksikliği durumları oluşmaktadır. Uyku apnesinin iki çeşidi bulunmaktadır.

Tıkayıcı uyku apnesi (OSA): Obstructive sleep apnea-OSA, uyku sırasındaki boğazdaki dokular ve kaslar gevşemesi ile doku ve kaslar nefes yolunu tıkaması sonucu oluşur.

Merkezi uyku apnesi: Beyinin solunumu kontrol esen kaslara doğru sinyaller göndermemesi sonucunda ortaya çıkar ki bu durum nadiren görülmektedir.

Her yaşta görülen bir hastalıktır. Obezite, sinüs problemleri, genetik, reflü, alerji, boyun genişliğinin fazla olması veya deviasyon nedeni ile burun tıkanıklığı başlıca sebepleridir. Erkekler de ve 40 yaş üstü kişilerde daha fazla görülür.

Çok basit, pratik ve doğal yöntemler ile uyku kalitesini artırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise sayacağımız bitkilerden birini veya birkaçını yatak odanıza koymak!

Aloe Vera

Aloe Vera’nın bir sürü faydasının yanında uykusuzluğu da iyi gelir. Gece boyunca odadaki oksijen miktarını artırarak, sakin, huzurlu ve bol oksijenli atmosfer oluşturur.

Lavanta

Lavantanın faydaları da çok fazla olan bir bitki olup, stresi ve anksiyeteyi giderici güçlü özelliklere sahiptir. Sakinleştirici özelliği,kalp atışlarını yavaşlatarak uykuya geçmeyi kolaylaştırır.

Paşa Kılıcı

Geceleri daha fazla oksijen salgılaması özelliği ile hava kalitesini artırıp nefes almayı kolaylaştırır.

Sarmaşık

Sarmaşık da anlattığımız diğer bitkiler gibi oksijen salgılama özelliği vardır. Hava kalitesini artırır. Havadaki toksinleri emer ve daha refah nefes almaya yardımcı olur.

Uykusuzluk ve uyku apnesi ile mücadele aslında bu kadar basit, kolay ve pratik. Bu ayrıcalıklı çiçeklerin faydalarından yararlanmaya başladığınızda yaşam kalitenizin de arttığını göreceksiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir