Trabzon’ da Gezmek Ve Görmek İsteyeceğiniz Yerler

0
455

Trabzon Karadeniz’imizin gezilecek görülecek en turistik yerlerinden biridir. Yerli, yabancı binlerce turist bu şehri gezmek ve görmek bulundukları yerden kalkıp ziyarete geliyor. Bu şehir adete tarih kokuyor. Yağmuru sevenler için yağmur cenneti. Bu yağmur ve soğuk hava kalpleri ısıtan bir hava.  Yeşili görmek mi? Temiz hava mı? Farklı insanları görmek mi? Huzurlu bir tatil mi? Her ne canınız istiyorsa, aradığınızı bulacağınız vazgeçilmez adres Trabzon.

Trabzon’ da Gezmek ve Görmek İsteyeceğiniz Yerler

Trabzon da gezilecek yerleri merak edenler ya da  nereleri gezebilirim diye araştırma halinde olanlar için orada imişsin gibi hissettiren kareler.

Uzungöl

Trabzon’da ilk akla gelen mekan olan Uzungöl, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olup iki yanı dağ olan yollardan gidilen ve eşsiz manzaraya ulaşılan bir beldemizdir.

Sümela Manastırı

Sümela manastırına farklı bir bakış

Tarihe ve kiliselere meraklı biri iseniz Trabzon’da Sümela Manastırı mutlaka görmeniz gereken bir yer olup, aynı zamanda filmlere ve kitaplara konu olmuştur.

Boztepe

Trabzon en güzel Boztepe den seyredilir. Deniz manzarasının keyfi Boztepe’de huzur içinde kahvenizi yudumlarken çıkar.

Trabzon Atatürk Köşkü

1923 yılında yaptırılan köşk Soğuksu semtindedir. Küçük  bir çam korusu içindedir. Bu köşkte Atatürk iki kere konuk edilmiş olup, O’nun ölümünden sonrada döneme uygun olarak dekore edilerek ‘ Atatürk Müzesi’ olarak ziyarete açılmıştır ve mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir.

Ayasofya Kilisesi

Trabzon Kalesi

 

MS 5 yüzyılda inşa edilen Trabzon Kalesi için Evliya Çelebi Şöyle söz etmiştir:”Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”. Başka söze gerek yok.

Çal Mağarası

Astım ve sinüzit hastaları için şifa kaynağı olduğu söylenen çal mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülmektedir.  8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülmektedir.

Altındere Vadisi

Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Zagnos Vadisi Parkı

Trabzon şehir merkezindeki Yavuz Selim Bulvarı üzerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, kentsel dönüşüm kapsamında restore edilmiştir. Zağnos Vadisi içerisinde yapay havuzlar, ağaç ve bitki peyzajları, rekreasyon alanları, piknik alanları ve çay bahçesi bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here