Tel Şehriye Çorbası

0
647
tel şehriye çorbası nefis ve leziz bir çorbadır. Birde içine limon sıktın mı tadına doyum olmaz.

Tel şehriye çorbası. Nasıl yapılır? Tel şehriye çorbası yapımı kolay yemesi çok lezzetli bir çorbadır. Mutfak uzmanlarının (hepimiz mutfağımızın mutfak uzmanlarıyız veya yeni başlayan mutfak uzman adaylarıyız) bile arşivinde bulunan ve yapmaktan ve yemekten hoşlandıkları bir çorbadır.

Tel Şehriye Çorbası

Yine sizinle Sevgili Annemden öğrendiğim bir çorbayı paylaşacağım. Küçükken annem çorba yapmamı söylediğinde hemen bu çorbayı yapardım. Yiyenler güzel olmuş dedikçe ben her defasında aynı çorbayı yapardım. Bazen de abartırdım ama annem hiç söylenmezdi. Hatırlıyorum da yazık iki günde bir tel şehriye çorbası içerlerdi. Buna rağmen şevkimi hiç kırmazdı. Hele annemden övgü dolu sözleri duymak yok mu? o duyguların tarifi yok.

tel şehriye çorbası nefis ve leziz bir çorbadır. Birde içine limon sıktın mı tadına doyum olmaz.

Şimdi Tel Şehriye Çorbasının malzemelerini verelim:

  • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da 3 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 su bardağından biraz az tel şehriye,
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
  • 6 su bardağı su.(tavuk suyu ya da et suyu yoksa tavuk bulyon yada et bulyon konulabilir.)

Şimdi de Yapılışını Anlatalım:

Orta boy bir tencere çorba bir aile için uygundur. Tenceremizin içerisine önce tereyağını (tereyağını sevmeyenler ya da tercih etmeyenler için sıvıyağı) koyalım. Yağın içine domates salçamızı da ekleyelim, 6 su bardağı suyu üzerine ekleyelim ve biraz karıştırıp ocakta kaynatalım. ( et suyu veya tavuk suyu da seviyorsanız ilave edebilirsiniz.) Su kaynayınca içine yavaş yavaş tel şehriyelerini ekleyelim. Göz kararı tuzu da kattıktan sonra tel şehriyeler yumuşayıncaya pişirelim. Yaklaşık 10 dakika içinde pişecektir. Piştikten sonra, maydanoz ekleyerek nefis bir sunum yapabilirsiniz.

Not:Tavuk suyuna şehriye çorbasının tarifi burada son bulur. Bu çorbanın yanına ince bir dilim limonda koyarsanız sunumuna ve tadına doyum olmaz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here