Tarçının Faydaları Nelerdir?

0
159

Tarçının faydaları nelerdir? Tarçının sayılamayacak kadar fazla faydaları bulunmaktadır. Tarçın Orta doğu ve Güney Asya’da yaygın olarak küçük bir ağaç şeklinde bilinmekte ve bu ağacın kabuğundan elde edilir. Tarçın baharat olarak kullanılmakta ve sıcak içeceklerini lezzetlendirmek ve çeşitli hastalıkların tedavisinde alternatif yardımcı olarak yıllardır kullanılmaktadır.

Tarçının Faydaları;

Tarçın içeriğinde bulunan sinamaldehid, sinnamil asetat ve innamil alkol adlı bileşenlerden dolayı yaygın olarak kullanılır. Vücudumuza verdiği faydalar şunlardır:

 1. Cilt yaşlanmasını önlemektedir
 2. Sindirim sistemini düzenler.
 3. Şişkinlik ve hazımsızlığı giderir.
 4. Kan şekerini kontrol altına almaya faydalı olur.
 5. Soğuk algınlığını iyi gelir.
 6. Mantar enfeksiyonlarının oluşumunu engeller ve önler
 7. Kemik sağlığına faydalıdır.
 8. Yaşlanma karşıtıdır
 9. Kasları rahatlatır
 10. Hafızayı güçlendirir.
 11. Yüksek manganez içerdiği için adet öncesi sendromuna ve adet kramplarına iyi gelmektedir.
 12. Kuvvetli bir antioksidandır.
 13. İltihap sökücüdür.
 14. Kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür.
 15. Hipertansiyonu düşürür.
 16. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Tarçının Kullanım Alanları Nelerdir:

Tarçını toz yada kabuk halinde tüketebilir ya da besin takviyesi olarak da satılan tarçın kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Tarçın çayını; grip ya da nezle gibi kış aylarında salgın hastalıkların çok yaygın olduğu zamanlarda vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için içebilirsiniz.

Tarçınlı sakız; tarçının hafızayı güçlendirme etkisinden faydalanmak için çiğnenebilir.

Kas ağrıları yaşıyorsanız eğer 1 ölçek tarçın yağını 10 ölçek taşıyıcı yağlarla karıştırarak ağrıların veya kasılmaların yaşandığı bölgelere masaj yapılabilir.

Kahve ve tatlılarda bolca kullanılan bir baharattır.

Tarçının Zararları Var Mı Diye Soracak Olursanız Eğer;

Tarçının faydaları çok fazla olsa da her şeyin fazlası zararlıdır. Böyle olunca otomatikmen tarçının da fazlası zararlıdır. Bundan dolayı faydalı bile olsa hiçbir bitki aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Tarçına karşı bilinen bir alerjiniz varsa, tarçın ya da tarçın bal ikilisi kullanılmamalıdır.

Diğer yandan, aşırı miktarda kullanımı ağız ve dudaklarda yaraların oluşmasına, ciltte tahrişe ve kızarıklığa sebep olabilir.

Karaciğer hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Kan şekerini düşürücü etki yaratır. Bu özelliğinden dolayı ameliyat öncesinde ve sonrasın da kan şekerinin dengesini zorlayabilir. Ameliyat olmadan önce tarçın tüketimini operasyondan en az 15 gün önce bırakmaları gerekmektedir.

Kalp ilaçları, diyabet ilaçları veya yüksek tansiyonunuz varsa herhangi bir ilaç alıyorsanız tarçın kullanmadan önce mutlaka bir hekim tavsiyesi ile kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here