Su İçmeniz İçin 15 Hayati Sebep

0
19
su içmek yaşamsal bir ihtiyaçtır

Su içmek için 15 hayati sebep vardır. Su hayatımızda neden bu kadar önemlidir? Çünkü, su sağlık için hayati önem taşır. Bunu bilmeyen yoktur neredeyse.

Su sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için elzem olan mineraller içermektedir ve insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşuyor.

İdrar, ter, tükürük gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması,
eklemlerin ve gözün kayganlaşması, suda eriyen besinlerin emilimi, vücut ısının düzenlenmesi su ile mümkün olmaktadır.

Susuz kalmak hastalıklara sebep oluyor

Dünyanın %70’i su ile kaplıdır aynı zamanda yeryüzündeki su kaynaklarının tahmini % 0.3′ü içilebilir ve kullanılabilir özelliktedir. Suyun alkali yani pH değerinin 7,5 – 8,5 arası olması idealdir. Bundan dolayı içilen suların etiketleri okunmalı ve pH değerinin bu aralıklarda olduğu sular tercih edilmelidir.

Egzersiz yapıldığında ve sıcak havalarda daha fazla su tüketilmelidir. Eğer yeteri kadar su tüketilemezse susuzluk ortaya çıkar ki susuzluğun hafif belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk ve kabızlıktır. Uzun süren durumlarda ise ciddi hastalıklara sebep olabilir.


yeryüzündeki su kaynaklarının tahmini % 0.3′ü içilebilir ve kullanılabilir özelliktedir.

Suyun yerini hiçbir şey tutmuyor!

Su tüketimi tek başına olduğu gibi meyve suyu, süt, çay gibi alkol dışındaki tüm besin ve içeceklerden sağlanır. Fakat bu besin ve içeceklerin suyun yerine geçmeyeceği akıldan çıkarılmamalıdır. Vücut susuz oluncaya kadar susama hissi ortaya çıkmaz. Bundan dolayı susamadan önce su içmek çok önemlidir.

Yaşlılar ve çocuklar su içme ihtiyacını yetişkinlere göre daha az hissettikleri için, su içmeleri hatırlatılmalıdır.

Sağlıklı bireyler de su ihtiyacı; bulunduğu şartlara göre (yaşa, iklim koşullarına, tükettiği besinlere, yaptığı fiziksel aktiviteye göre) değişir. Buna göre; yetişkinler için ortalama günde 2-3 litre, 4-8 yaş çocuklar için 1-1,5 litre, 9-13 yaş çocuklar için 1,5-2 litre, 14-18 yaş gençler için 2-2,5 litre ortalama su içmeleri gerekmektedir.

Suyun devamlığının sağlanması için bilinçli tüketilmelidir

Su kaynaklarının devamlılığı ve temiz bir gelecek için herkesin doğal imkanları kullanırken dikkatli hareket gerekmektedir. Su kullanımında ve tüketiminde bilinçli olunmalıdır. Mesela; sebze ve meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa yılda ortalama 18 ton su tasarrufu sağlanabildiğini biliyor muydunuz? Yüzümüzü yıkarken ya da dişleri fırçalarken suyu akar vaziyette bırakmamak günde 6 litreye kadar sudan tasarruf edilmesini sağlar. Ve örnekler böylece çoğaltılabilir.

Neden yeterli miktarda su içmek gereklidir?

 • Beyin fonksiyonlarının çalışmasında etkilidir. Susuz kalmaya bağlı olarak gelişen dikkat dağınıklığı ve unutkanlık gibi beyin fonksiyonlarını düzenler.
 • Kan hacmini artırır, hücreler için gerekli oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Saç problemlerine iyi gelir. Kırık, kepek, dökülme gibi saç problemlerine engel olur.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Sindirim sistemi hastalıklarının oluşumunu engeller. Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Egzersiz yaparken gerçekleşen kramp ve kasılmaları önlemede faydalı olur.
 • Su stresle savaşmada öncüdür.
 • Emziren anneler için süt yapıcı en önemli kaynaktır. Süt salgısını artırır.
 • Reflüye iyi gelir.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirmede önemli yer tutar. Grip gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşırken, vücut direncine katkıda bulunur.
 • Cilt sağlığının korunmasında önemli faydaları vardır. Yeterli miktarda su içen kişilerin cildi nemlenir, parlar, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.
 • Vücut ısısını ayarlar ve dengeler.
 • Vücuttan ödemin atılmasını sağlar.
 • Yeterli miktarda su içen kişilerde metabolizmayı çalıştırır ve hızlandırır.
 • Böbrek rahatsızlıklarından korur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here