Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Yapmanız Gerekenler

0
162

Sırt ağrıları yaşam kalitesini bozan her beş kişiden birinde yaşamın belirli zamanlarında görülen bir rahatsızlıktır. Sırt ağrılarıyla yaşamak gerekmiyor, onun yerine düzeltmeniz gerekenlere odaklanmalı ve yaşam kalitenizi arttırmalısınız. Sırt ağrılarını azaltmak için ise yapılması gereken birkaç husus vardır.

 Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Yapmanız Gerekenler

Oturma şekli

Öncelikle oturma şeklinizi değiştirin. Sırt ağrılarının nedeni özellikle kronikleşen ağrılarının en büyük nedeni yanlış oturmaktır. Özellikle ofiste yoğun iş temposunda çalışırken rastlanabilmektedir. Bilgisayarın üzerine eğilmek ve omuzları içeriye doğru kıvırmak omurgada ciddi anlamda tahribat oluşturur ve zarar verir.

Bu nedenle düzgün ve doğru bir şekilde oturup oturmadığınızı sık sık kontrol etmeli ve dik oturmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca bilgisayar ekranınızı yükseltmek ve göz seviyenize getirmek de oturuşunuzu düzeltmenize faydalı olur. Oturma şeklini bu şekilde ayarlayarak gün içinde sırtınız rahat eder.

Hareket etmek

Sırt sağlığı için gün içinde basit egzersiz hareketleri yapmalı böylece omurlar arasındaki doku sıvılarını harekete geçirmelisiniz. Hareketsiz kalmak özellikle uzun saatler boyunca hareketsiz kısıtlılığı sırt ağrılarınızın artmasına neden olur. Otururken omurgaya verdiğiniz yük artar bu sebeple ağrı oluşur. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise hareket etmektir.

Kaslarınızı rahatlatmak

Eğer sırt ağrınız çoğaldı ve hareket yapıyorsunuz yine de iyileşmiyorsa rahatlatıcı yöntemleri deneyebilirsiniz. Sıcak bir duş sonrasında kullanacağınız kas gevşetici merhemler ağrının hafiflemesini ve sırtınızın rahatlamasını sağlayabilir. Düzenli olarak yapacağınız sıcak kompres ve rahatlatıcı yağlarla masaj da bu şikayetlerinizi azaltabilir.

Spor yapmak

Kronikleşmiş bir sırt ağrısı ile karşı karşıyasanız daha profesyonel metodlara başvurmanız şarttır. Bu nedenle sırtınıza çok iyi gelecek sporlar yapmalısınız.(Sırt üstü yüzme, kayak, trekking gibi) Bunun gibi sporlar sırt kaslarını harekete geçirir ve çalışan kaslarınız omurganıza destek olacağından ağrınız azalır.

Ağır kaldırmak

En son yapmanız gereken şey sırt ağrısı çeken bir insan olarak ağır kaldırmaktır. Örneğin  mutlaka bir şeyleri taşımanız gerekiyor. Yapılması gereken çok ağır yükleri birden değil parça parça taşımak ve kaldıracağınız yükü diz çökerek kaldırmak olmalıdır. Çünkü eğilerek kaldırdığınız her yük size dinmeyen sırt ağrıları olarak geri döner.

Stresten uzak durmak

Her sağlık bozan etmende olabildiği gibi stres sırt ağrılarınızın bir numaralı psikolojik nedenlerinden biridir. Kendinizi sıktığınızda farkında olmadan sırt kaslarınızı da gerer ve ağrımasına sebep olursunuz. Bu nedenle kas gevşeticilerin yanında beyin kaslarınızı da gevşetmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı Günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here