Sirkenin Bahçede Kullanımı

0
490

Sirkenin mutfakta ve temizlik alanlarında kullanımında büyük bir yardımcı olduğunu bilmeyen yoktur. Peki sirkenin bahçede kullanımı desek. Bahçe ve sirke ne alaka? diyebilirsiniz.  Evet sirke bahçede de harikalar ortaya çıkarıyor.

Sirkenin Bahçede Kullanımı

Bahçe bakımında kullandığımız kimyasallar ve gübreler sadece cebimize zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda hem sağlığa hem de çevreye zarar vermektedir.

Sirkenin bahçede kullanımı ile bir çok fayda sağlanmaktadır. Sirke hem ucuz hem de doğa dostudur. Sirkenin bahçede kullanımını duymadıysanız öğrenince şaşıracaksınız.

Sirke Bahçede Nasıl Kullanılır?

 • Bir kere kedileri, köpekleri, tavşanları ve diğer kemirgenleri uzak tutar. Çünkü sirke kokusundan nefret ederler. Kısaca istenmeyen konukları uzak tutabilirsiniz. Bahçenin etrafına beyaz sirke sıkmak ya da eski bez parçalarını sirkeye batırıp bahçenin çeşitli yerlerine koymak yeterlidir. Her yağmurdan sonra sirke eklemeyi unutmamak şarttır.
 •  Sonra kil saksılar var ya, bunlar toprağı nemli tutarak, bitki köklerini sıcaktan korur. Dekoratif olması da bahçede güzel görüntü sağlar. Zamanla kil saksılar suda bulunan tuz ve mineralleri emer ve dışında beyaz beyaz lekeler oluşturur. Bu lekeleri sirke ile çıkarabilir ve saksılarınız ilk gün nasılsa yine aynı görünüme kavuşur. Bunu nasıl yapabilirsiniz, 1 bardak %5 sirkeye 3/4 bardak kadar su ekleyip, kil saksıları bu karışıma oturtun. 30 dakika yeterli halen lekeler çıkmamış ise su karıştırılmamış sirke ovmanız yeterlidir.
 • Vee. Sirkenin en doğal böcek savar olduğunu biliyor muydunuz? Evet. Bir kaç gün peş peşe karınca gelen yerlere sirke sıkın, bir kaç gün sonra bakın o bölgeye hiç karınca gelmeyecektir.

 • En önemlilerinde biride yabani otları yok etmesidir. Yürüyüş yollarına ve duvar kenarlarında çıkan yabani otlara sirke kullanarak yabani otları yok edebilirsiniz.
 • Bir başka özellik ise kesilen çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Yine nasıl olacak diye sorarsanız cevaben şunu söyleriz. Bir vazoya 2 çorba kaşığı sirke ve yarım su bardağı şeker koyun ve çiçekleri vazoya yerleştirin ve suyunu 3-5 günde bir değiştirin.
 • En çok kullanmak isteyeceğiniz kullanım ise zararlı otları ve bitkileri ortadan kaldırmak üzerine olacaktır. Yapmanız gereken; 300 gram tuzu, 2 çorba kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 çorba kaşığı limon suyunu 3,7 litre %5 beyaz sirke ile karıştırın.İyice karıştırdığınız bu karışımı sprey şişesine koyarak otların üzerine sıkın.
 • Bahçe böceklerini yok etmesi de başka bir kullanımdır. Bir sprey şişesinin içine 1 ölçü sirke, 3 ölçü su ve 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin ve karıştırın. bahçenin çeşitli yerlerine sıkın.
 • Beyaz sirke mantarlarla savaşır.
 • Bahçe aletlerindeki pası temizler.
 • Açelya, gardenya ve orman güllerinizi yani asidi seven çiçekleri canlandırır. 257 ml sirkeyi, 3,7 litre su ile karıştırın, bununla çiçeklerini sulayın. Büyümeyi o zaman görün.

 • Sümüklü böcekleri uzak tutar.

Sirkenin bahçede kullanımı ile bahçeleriniz güzelleşsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here