Sigaradan Daha Tehlikeli Kötü Beslenme

0
40

Sigaradan daha tehlikeli kötü beslenme son zamanların büyük bir problemi haline gelmiştir. Kötü, düzensiz ya da yetersiz beslenme sigara tüketiminden daha fazla ölümcül olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

Sigaradan Daha Tehlikeli Kötü Beslenme

Yapılan araştırmalar sonucunda;

Her 5 ölümden birinin yetersiz ya da kötü beslenmenin sebep olduğu belirtilmiştir. Bir çok ülkede yapılan araştırma ve çalışmaların sonuçlarına göre, kötü beslenmenin her sene evrensel ölçekteki maliyetinin üç buçuk trilyon doları bulduğuna dikkat çekilmiş olup ABD’ de obezite maliyetinin yıllık tahmini beş yüz milyar dolar olduğu ifade edilmiştir.

Kötü Beslenmenin Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalı?

 

Kötü beslenmenin önüne geçebilmek için;

Yiyecek ve gıda reklamlarına sınırlama getirilebilir. Bir çok ülkelerin sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili hedeflere ulaşamadığı raporda,

  • gıda reklamlarına kısıtlama getirilmesi ve
  • okullarda sağlıklı atıştırmalıkların heveslendirilmesi gibi tedbirlerin çoğaltılması gerektiği vurgulanmıştır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili araştırmayı yürüten uzmanlar, kötü beslenmenin hastalıklara yakalanma ve ölüm oranındaki etkenlerin başında geldiğini ifade etmiştir. Ayrıca kötü beslenmenin sigara ve hava kirliliğinden daha tehlikeli olduğunun da altını çizmiştir.

Sözün özü; sağlıksız ve düzensiz bir beslenme ile yapılan kötü beslenme ile yediğimiz şeyler ölüme yol açabilir ya da öldürebilir. Bundan dolayı sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için; beslenme sisteminin yeniden düzenlenmesi çok önem taşımaktadır.

Bu önemli bilgiden daha fazla kişinin faydalanabilmesi için beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here