Selülit Nasıl Yok Edilir?

0
21

Selülit nasıl yok edilir? Selülit, özellikle bayanların mideleri, kalça, uyluk ve basenlerinde görülen yağ birikimi, portakal kabuğu şeklinde pütürlü görüntüdür. Selülit nasıl yok edilir? konulu makalede evde selülit ile mücadele nasıl yapılır? konusuna değinilecek. Düzensiz ve bilinçsiz beslenme ve günümüz şartlarının beraberinde getirdiği selülit problemi bağ dokusunun zayıflaması ile birlikte görülür ve bayanların %90 ‘ının başının derdidir. Evde selülit ile nasıl mücadele edilir?

Selülit nasıl yok edilir?

Bol su içmek


Günde 2-2,5 litre su içmek selülit ile mücadele de en baş sırada gelmektedir.

Bol su içmek cildi daha elastik ve esnek olmasını sağlar. Günde 2-2,5 litre su içmek selülit ile mücadele de en baş sırada gelmektedir.
Dehidrasyon (Vücudun aşırı su kaybı yaşaması ya da yeterli suyu almamasından dolayı kaynaklanan oluşumdur.) selülitlerin görünüşünü gittikçe daha kötü ve belirgin hale getirir.
Bol su içilmesi durumunda, vücudun su oranı artacaktır ve bu durum kan dolaşımına yardımcı olup selülit oluşumunu engelleyecektir.

Şeker ve tuzu azaltmak

Şeker ve tuz. Bu 2 madde ağır işlenmiş besinlerde bulunur. Aynı zamanda yüksek miktarda tüketildiğinde vücuda zehir etkisi yapar.
Sürekli şekerli gıdalar ile beslenildiğinde, diyabete yakalanma olasılığı artar ve selülitler çoğalır.

Az karbonhidratlı besinleri tercih etmek

Karbonhidratlı besinleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekir.

Selülit ile mücadelede yapılması gerekenlerden biri de az karbonhidratlı beslenmektir. Haftada en az iki kez düşük karbonhidrat diyeti deneyin.
Yüksek karbonhidratlı besinlerle beslenmeniz vücutta selülit oluşum riskini artırır.

Şok diyetlerden uzak durmak

Şok diyetler ile sık kilo alıp vermek, cildin bağ dokusunu zayıflatır. Bu durum selülit oluşumuna sebep olur.
Şok diyetler tercih edilerek, acil zayıflama programları yerine yeme alışkanlıklarını az ve sık yeme olarak değiştirmek ya da diyetisyen kontrolünde zayıflama selülite yol açmadan kilo vermeye yararlı olacaktır.

Hareketsiz kalmak

Uzun süreli hareketsizlik vücutta yağ birikimini artırır. Kas kütlesini de azaltır.
Yağların daha belirgin olmasına sebep olur. Günde 10.000 adım atmayı kendinize hedef edinmek selülit ile mücadele de çok yardımcı olacaktır.

Kardiyo egzersiz yapmak

Haftada 5 kez, günde 30-60 dakika yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz yapmak totalde vücuttaki yağlardan kurtulmaya ve selülitlerinde azalmasına neden olur.
Yağ oranı azaldıkça kaslar güçlenecek ve daha sıkı kalça, uyluk ve basenlere kavuşacaksınız.

Spor yapmak

Ayakları kalça genişliğinde açın.
Ellerinizi ileri doğru uzatıp eğilip, kalkın.
10-20 kere bunu tekrarlayın.

Eliniz belinizde, bir diziniz yere paralel fakat yere değmeden, diğeri dik olarak bir müddet durun. Her iki dizinizle 10 ila 20 kez tekrarlayın.

Retinoid içeren kremler

Cildin dış katmanlarını kalınlaştırarak selülite geçici olarak çözüm olabilirler.

Cildi fırçalamak

Yapılan araştırmalarda, selülitli bölgeye fırça ile masaj yapmanın lenf sistemini uyardığını ve yağları erittiğini bildirilmektedir.
Düzenli olarak selülitlere masaj yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here