Sebzeli Piliç Güveci

0
435
en sağlıklı yemekler güveçte pişer

Sebzeli Piliç Güveci. Güveç nasıl yapılır? Güveç yemeğini sevmeyen var mıdır? Özel bir yemek olur yemekler güveçte pişince. Ramazan ayında tercih edilir genelde güveç yemekleri. Nasıl yapılırsa yapılsın hiç fark etmez. Güvecin içine giren tüm sebze ve etler bambaşka bir lezzet aleminde gezdirir insanı.

en sağlıklı yemekler güveçte pişer

Sebzeli Piliç Güveci

Ramazan ayında yapmayı tercih ediyoruz nedense. Toprakta yani güveçte yapılan yemeklerin tadına doyum olmuyor. Eşim güveç yemeğini o kadar güzel yapar ki değme aşçılara taş çıkartır.  Bulunduğumuz mekanda güveç yemeği yapılacağı planlamışsa eğer eşim çağrılır ve onun yapması beklenir. Şimdi sizlere eşimin yaptığı tarzda piliç güvecinin tarifini veriyorum.

Malzemeler:

1 adet piliç + 1 adet patlıcan + 2 adet patates + 1 adet kabak + 3 adet yeşilbiber + 2 baş kuru soğan + 1 avuç kadar yeşil fasulye + 2 adet domates + 2 kaşık yağ

Yapılışı:

Pilici güzelce temizleyip, yıkıyoruz. Sonra ne küçük, ne büyük olacak şekilde parçalıyoruz. Sebzeleri özelliklerine göre ayıklayıp, yıkıyoruz. Geniş toprak bir güveç alıyoruz. En alta parçalanmış pilici, doğranmış sebzeleri, kabuğu soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesleri, yağı ve tuzu ekliyoruz. Üzerine 1 su bardağı suyu koyup güvecin ağzını alüminyum folyo ile kapatıyoruz. Kızgın hararetli fırına güvecimizi koyup, ağzını açmadan 30-35 dakika pişmesini bekliyoruz. Fırını kapattıktan sonra kendi sıcağında da 5 dakika bekletiyoruz. Fırından çıkartıyoruz. Servise hazır. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here