Sebzeli Kuşbaşı Etten Güveç

0
673
güveç yemeği çok basit görülen ama lezzeti tutturmak uzmanlık isteyen bir yemektir
en sağlıklı yemekler güveçte pişer
kolay sebzeli kuşbaşı etten güveç tam ağızlara layık bir yemektir. Deneyin çok beğeneceksiniz.

Sebzeli kuşbaşı etten güveç nasıl yapılır? Güveç yemeğini sevmeyen var mıdır? yapmasını bilmeyenler var mıdır? Eğer bilmiyorsanız sakın dert etmeyin. Şimdi sizlere sebzeli kuşbaşı etten güveç tarifini veriyoruz. Deneyin bayılacaksınız.

Sebzeli Kuşbaşı Etten Güveç

Yemek yaparken hep yemeklerimiz iyi olsun diye bekleriz. Ama bazen olmaz. Bazen çok iyi, çok lezzetli yemekler yaparken bazen bakarız ki hayal kırıklığına uğramışız. Tarif alırken denenmiş tarifleri almak gerekir aslında. Sonra da iyi ve kaliteli malzeme kullanmak gerekir. Sonrası yemeklerin içine koyduğumuz sevgiye kalır. Erkekler daha lezzetli yemek yaparlar farkındaysanız. Çünkü erkekler yemek yaparken kendilerini kasmazlar. Rahat rahat, keyif alarak yaparlar. Bence işin sırrı burda. Evet yapılan işten keyif almak çok önemli. Birde yaptığın işi önemsemeyle de alakalı. Ne yaparsan yap mozart edası ile yapmak gerekir. Bir kişisel eğitim programında konuşmacı doktor şöyle diyordu.’Çöpcü bile olsan yerleri süpürürken mozartın bestesini çaldığı gibi süpüreceksin yerleri. O zaman yaptığın işi en iyi şekilde yaparsın’

Bizde yemek yaparken mozart gibi yapmalıyız sonucunu çıkarabiliriz.

Şimdi malzemeler;

500 gram kuşbaşı kuzu eti – 1 tane patlıcan – 2 tane kabak – 3 tane yeşil sivribiber – 1 avuç kadar yeşil fasulye – 2 orta boy soğan – 2 orta boy domates

Yapılışı;

Sebzeleri (patlıcan, kabak, yeşil fasulye ve yeşil biber) özelliklerine göre ayıklayıp, yıkıyoruz. Genişce bir güvece, en alta kuşbaşı kuzu eti gelecek şekilde üzerine doğranmış sebzeleri, kabuğu soyulmuş ve doğranmış domatesi, tuzu koyup karıştırıyoruz. Arzuya göre azıcık kekik de tat verecektir.

Güvecin içine 1 bardak suyu da ekleyip, güvecin ağzını kapatıyoruz. Kızgın hararetli fırına güvecimizi koyuyoruz ve 30-35 dakika pişiriyoruz. Fasulye pişmiş ise güveç hazır demektir. Güvecin olup olmadığını en kolay fasulyenin pişmesinden anlayabiliriz. Fırını kapatıyoruz ve kendi sıcaklığında 5 dakika kadar daha bekletip sonra fırından çıkartıyoruz.

Olduğu şekilde servis yapılır. Sebzeli piliç güveci yemeye hazırdır. Mutfak uzmanlarının (mutfak uzmanları diyoruz çünkü hepimiz mutfağımızın uzmanlarıyız ya da uzman adaylarıyız) arşivine bir tarif ekledik. Beğeneceğinizi umarız. Afiyet şeker olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here