Sakal Bakımında Badem Yağının Faydaları

0
119

Sakal bakımında badem yağının faydaları nelerdir? Sakal bakımı niçin yapılmalıdır?Erkeklerde sakal genel olarak 13 yaşından sonra çıkmaya başlar ve 20 yaşına kadar da gelişimi tamamlar. Bazı erkeklerde sakal kök olup beslenememe sonucu deri üzerine çıkamamaktadır. Kadın ile erkek arasındaki farklılıklardan birisidir. Sakal temsil ettiği erkek hakkında çok şey ifade etmektedir. Yaş ve konumlarına göre erkekler birçok sakal tipini kendilerine yakıştırmakta bu yolla bir tarz oluşturmaktadırlar. Erkekte tamamlayıcı imaj görevi yapmakta ve sakal bakımı da doğal olarak erkekler için büyük önem taşımaktadır. Sakal bakımında badem yağının inanılmaz faydaları vardır.

Sakal Bakımı

Yüz cildi uzun süre sakalla kaplı durması halinde ciltte bazı olumsuz etkiler bırakır. Bu etkiler en başında ise ciltte tahriş yer alır ve deri kuruması, kepeklenme, pullanma ve kaşıntı ile devam eder. Erkeklerin bir kısmı sakal bırakır fakat sakalın bakımını gerektiği gibi yapmaz ya da yapamaz.

 • Sakal bakımı için öncelik sakalın yıkanmasıdır.( Bir çok kişi sakalını yıkamaz ya da yıkasa bile genel banyoda kullandığı şampuanı ve sabunu kullanır. Bu yolla sakal temizliğinin olduğunu düşünür.) Bu yol ile yapılan sakal temizliği ardından pullanmayı, kepeklenmeyi ve kaşıntıyı da beraberinde getirir ki bu bir sorundur. Sakal bakımı için ayrı bakım ve temizleme gerekmekte olup, sakal kıl yapısına ve cildin özelliğine göre çeşitli şampuanlar ve yağlar kullanılmalıdır. Bu sayede sakal ve sakal altı cilt temizliği sağlanmalıdır. Piyasada rahatça bulunabilecek bu ürünlerle yapılan sakal temizliği ve bakımı ile sakal altı cilt sağlıklı olacaktır.
 • Sakalın taranması da sakal bakımında ikinci önemli husustur. Sakalı taramak kıl köklerini eğitir. Sakal kıllarının belirli bir yönde uzamasına yardımcı olur. Sakal daha düzgün ve estetik bir görünüm kazanır.

Sakal Bakımında Badem Yağının Faydaları

 • İçeriğinde bol miktarda bulunan A, B, E, K vitaminleri, sakal köklerini besler ve kuvvetlendirir.
 • Seyrek sakalların yerini gür sakallar alır.
 • Badem yağı ile bakım yapıldığında, sakallar daha düzgün görünür.
 • Sağlıklı bir şekilde parlar.
 • Cildi nemlendirir.
 • Tüm ciltlere uygun olup özellikle kuru ciltlere şiddetle tavsiye edilir.
 • Kepeklenmeyi ve pullanmayı engeller.
 • Kaşıntıyı geçirir.
 • Cildin nefes almasını sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Sakalın uzunluğuna göre 1 çorba kaşığı kadar tatlı badem yağı ile diplerden uçlara sürün. Yıkamadan sabaha kadar bekleyin. 1 ay kadar düzenli yapın ve sakal bakımını da ihmal etmeyin. Düzenli kullanım sonuç almak için önemli olmakta, sonuca varmak için acele edilmemelidir. Sonuçlar kişiye ve sakal yapısına göre değişmektedir. Sabırlı olunmalı ve düzenli kullanılmalıdır.

Önemli bir not:   

Herhangi bir ürünü, bitkisel ve doğal dahi olsa tedavi amaçlı kullanmadan önce, mutlaka ilgili alanda uzman hekime danışın. Özellikle kronik ve ciddi rahatsızlıkları olanlar doktorların önermediği hiçbir ürünü kullanmamalıdır. Tatlı Badem Yağı her ne kadar faydalı olsa da aşırı dozda kullanımlarında sağladığı yararlar zarara dönüşebilir, unutmayın. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bilerek hareket edilmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here