Sağlıklı bir Kalp İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı bir kalp için mutlaka yapmamız gerekenler nelerdir? Uzun bir yaşam için kalp önemli bir organ. Kalbin kalbin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bazı konularda dikkatli olmak gerekir. 

Uzun bir yaşamın habercisi sağlıklı bir kalptir. Eğer sağlıklı bir kalbe sahip değilseniz ve kalp atışı durmuşsa gözlerinizi dünyaya yumma zamanı da gelmiş demektir. Aslında bedenimizde mevcut olan hem iç hem de dış organların her biri ayrı bir öneme sahiptir. Bundan dolayı hepsine gözümüz gibi çok iyi bakmamız bakmamız gerekir. Hangi organımız olursa olsun, herhangi birinin sorun görmesi ya da düzgün çalışmaması hayat kalitemizden çalmaktadır. Sağlıklı bir kalp için birtakım basit önerilerin uygulanmasında büyük fayda sağlar.

Sigara, Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Sigara, alkol ve uyuşturucu insan vücudunun en büyük düşmanıdır. Bu üç zararlı madde özellikle kalp için büyük tehlike oluşturmaktadır. Sigara özellikle akciğerlere etki ederek, nefes almayı zorlaştırır. Nefes alamayan bir bedende kalp işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Sigaranın zararlı etkisi, kadınlarda erkeklere nazaran daha fazladır. Sigara kadınlarda, östrojeni parçalayarak erken menopoz riski oluşturur. Kalp ve akciğer sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Sigara içen hastaların kalp ameliyatları sonrası iyileşme süreleri de zor olmaktadır ve uzamaktadır. Sigara terk edildiğinde beden kendini hızla yenilemeye başlayacaktır. Sigara, alkol ve uyuşturucu içerisinde  bulunan zararlı maddelerden dolayı kalp sağlığını riske atmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir kalp için bu üç kötülükten uzak durun.

Egzersiz Yapın

Hem kalp sağlığı hem de tüm vücut için egzersiz yapmak önemlidir. Günde en az yarım saat egzersiz yapmak kalp sağlığını korumada büyük önem taşır. Esnek olduğunuzu düşünmüyorsanız ya da esnek bir yapıya sahip olamayabilirsiniz, egzersiz yerine temiz havada hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

 • Egzersizlerinizi ya da yürüyüşlerinizi alışkanlıklar haline getirmeli,
 •  Asansör yerine merdiven kullanılmalı,
 • Yakın yerlere araba ile gitmek yerine yürüyüş tercih edilmelidir.
 • Haftada en az üç kez bir saat yürünmelidir.
 • Soğuk havalarda kalp sağlığı için; evlerdeki koşu bandında ya da büyük alış veriş merkezlerinde tempolu yürüyüş tercih edilebilir.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Kalp sağlığı için doğru ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Yağlı yiyecekler özellikle kalbe giden damarların tıkanmasına sebep olur. Yağ tüketimine kolesterolün belirli bir seviyede tutulması için çok dikkat edilmelidir.

 • Hayvansal kaynaklı yağlardan uzak durulmalı,
 • Tereyağı dozunda tüketilmeli,
 • Zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları tercih edilmelidir.
 • Kırmızı etin tüketimini sınırlandırmalı, et tercihi balık, hindi ve tavuktan yana kullanılmalıdır.
 • Yağsız veya az yağlı, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Bundan dolayı yağlı ve şekerli yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Yağlı ve şekerli yiyeceklerden belirli bir yaştan sonra uzak durmakta yarar vardır. Daha çok yeşil sebze ağırlıklı beslenin. Halk arasında ve herkesin dilinde olan bol bol meyve tüketin lafı aslında doğru değildir, çünkü meyvede direk olarak işlenmemiş şeker olan früktoz bulunur. Bu yüzden çok fazla meyve tüketmenizde fayda vermez tam tersine zararlıdır.

Beslenme planında;

 • fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verilmelidir. 
 • Konsantre süt, sakatat ve sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler.
 • Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Beyaz un yerine işlenmemiş buğday unu (kepekli) tercih edilebilir.

Sağlığınızı Riske Sokan Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Herkesin kilo boy endeksi farklıdır. Bundan dolayı sağlık için olması gereken kiloda olmak gerekir. Fazla kiloları estetik için değil de sağlığınız için verin. Vücudunuzda yağ oranının fazla olması tüm iç organların çalışmasını olumsuz ve kötü yönde etkiler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir