Saç Kırıkları Nasıl Düzelir?

Saç kırıkları nasıl düzelir? Saçlarımız gerek kullandığımız saç bakım ürünlerinden ya da saç bakım araçlarından dolayı yıpranmalara maruz kalır. Saçlarımız bizim için önemlidir. Saç kırıkları nasıl giderilir. S kırıklarının oluşmaması için bakım tavsiyeleri ve yapılabilecekler nelerdir? Saç kırıkları nasıl önlenir? Saç kırıkları nasıl onarılır?

Saç Kırıkları Nasıl Düzelir?

Saçlarımız pek çok farklı ve olumsuz nedenlerden dolayı yıpranır. Güneşin zararları ışınları, deniz, havuz, fön, boya, saç ürünleri gibi daha pek çok etkenler saçlara zarar verir. Bütün olumsuz etkenlerin saçlara zarar vermesini engellemek ve oluşan zararları gidermek gerekir. Bakım yapılmayan saçın görünümü kötü olup, cansız ve mat bir görüntü oluşturur.

Saç Bakımında Yapılması Gerekenler

  • Önce saçımızın canlı olduğunu unutmamak gerekir. Saçı hırpalamak saça zarar veririz. Bu yüzden düzenli olarak saçlarımızı nemlendirerek saçların nem dengesini korumalıyız. Kuruyan saç çabuk kırılır.
  • Önleyici tedbir almalıyız. Yani saçlar kırılmadan bir takım önlemler alınmalı. Mesela duş esnasında saçlar için nemlendirici kullanmak ve parmaklarla masaj yaparak tüm saça uygulamak çok faydalıdır. Aynı zamanda saçlarımızı kuruturken havlu ile sürterek değil de havluya sararak saçın suyunu almak saçların kırılmasını önlemede çok faydalıdır.

  • Fön makinesi kullanmak da saçlarda kurumaya ve kırılmaya sebep olur. Sık sık fön çektirmekten uzak durulmalıdır.

  • Saçlarımıza haftada bir kez olmak üzere saç bakım yağı ile yağlamalı ve saçın kuvvetlenmesi sağlanmalıdır. Saç bakım yağlarında hindistan cevizi içeren saç yağları saçlara çok iyi gelmektedir. Saçların ihtiyacı olan E vitamini, magnezyum ve Omega 3 saçları beslediğinden saç yağlarında bu vitamin ve minerallari içeren saç yağları tercih edilmelidir. Saç bakım yağı kullanılacağı zaman ıslak saça uygulamak daha fazla etki sağlar. Masaj yaparak saç bakım yağı saç derisine yedirilmelidir. Masaj kan dolaşımını hızlandırdığı için saç derisinin saçların uzamasını sağladığı gibi saç kökünü besleyerek dökülmesini engeller.
  • Beslenme düzeninde E vitamini, magnezyum ve Omega 3 şeklinde yer verildiğinde saç sağlığı içinde beslenme yapılmış olur.
  • Su beden sağlığı için olduğu kadar saç sağlığı kadar da çok önemlidir. Düzenli bir şekilde su içildiğinde saçlar daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.
  • Oluşan saç kırıklarını kendiniz bir makas yardımı ile temizlemeniz gerekir. Saç kırıklarında temizlenmeyen saç da saç kırıkları artar ve sağlıksız ve cansız bir saç yapısı oluşur.

 

 

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir