Protein Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Protein eksikliği nedir? Belirtileri nelerdir? Protein eksikliğine değinmeden önce proteininin tanımını yapalım. Protein, vücudumuzdaki hayati görevleri yerine getiren bir yapı taşı olup, vücudun birincil önceliklerinden olmasını sağlar. Yeteri kadar protein almamak pek çok sağlık problemlerine sebep olur.

Uzmanlar, kilo başına 0.8 gram protein alınması gerektiğini ama birçok insanın bu oranın altında protein tükettiğini belirtiyor. Uzmanların yapılan araştırmaya göre protein eksikliği belirtileri;

Protein Eksikliği Belirtileri;

Bacaklarınız, ayaklarınız, elleriniz veya bedeninizin farklı bir bölümünde ödem olmaya başladıysa;

 

Protein eksikliği söz konusu olduğunda, vücutta sıvı birikimi olabilmekte ve eller, ayaklar, bacaklar, bilekler başta olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünde ödem oluşabilmektedir. Bunun nedeni olarak vücudun ihtiyacı olan aminoasitlere ulaşamama durumunda hücreler sağlıklı bir şekilde çalışamaz ve bu durumda vücutta ödem oluşmaya başlar.

Eğer bilinen herhangi bir rahatsızlığınız yok iken vücudunuz ödem toplamaya başlarsa mutlaka bir hekime danışmalı ve değerlerinizi ölçtürerek protein eksikliğiniz olup olmadığı  tespit ettirilmelidir.

Sık sık hasta olmak ve bu hastalıkları eskisi kadar rahat atlatamamak;

Vücudun hayati görevlerini yerine getiren yapı taşı olan protein, bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için en gerekli maddelerden biridir. Böyle olunca protein eksikliği durumunda  grip, nezle gibi kış hastalıklarına yakalanma riski de artar. Aynı zamanda hastalık süreci, eskisinden çok daha uzun sürer.

Eğer sık sık hastalanıyor ve hatalık eskisi kadar kolay geçmiyorsa protein eksikliği olabilir. protein eksikliği olabilir, bir doktora danışmak gerekir.

Vücudunuz değişik nesnelere karşı önceden hiç olmayan alerjik tepkiler vermeye başladı ise;

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının sonucu olarak kış hastalıklarına yakalanma ve geç iyileşme olası sonuçlardır. Aynı zamanda alerji gibi bir çok hastalıklarda yine bağışıklık güçsüzlüğünden ortaya çıkabiliyor.

Eğer vücudunuz önceden hiç olmamasına rağmen bir anda değişik nesnelere, alerjik tepkiler vermeye başladıysa bunun sebebi protein eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminin sağlıksız çalışması olabilir. Bu alerjik tepkiler ve reaksiyonlar, ciltte kızarıklık, hapşırık gibi kendini gösterebilir ya da gözlerde kızarıklık ve kanlanma, nefes darlığı gibi sorunlara da sebep olabilir.

Her zamankinden çok daha yorgun ve halsiz hissediyorsanız ve yürümek bile size zor geliyor ise kendinize;

 

 

İnsanın kendini aşırı yorgun hissetmesi oldukça doğal bir durum gibi görünse de tedbir alınmadığı durumlarda ciddi sonuçlar ile karşılaşılabilir. Mesela, kısacık bir mesafe yürümek zor geliyorsa ve göze büyüyorsa ya da daha güne başlar başlamaz çok yorgun hissetme gibi durumlar ile karşılaşılıyorsa büyük bir ihtimalle vücut protein eksikliğinin sinyallerini veriyordur.

Özellikle spor yapmaya çalışmak, spor yaparken ısınma hareketlerini es geçmek ya da uyku düzeni bozukluğu gibi durumlar vücudun hızla protein tüketilmesine ve aynı zamanda kısa süre sonra protein eksikliği yaşanmasına sebep olur. Bu durumdan şikayetçi iseniz mutlaka doktora danışmalı ve tedbir alınmalı, protein eksikliği giderilmelidir.

Çok hızlı bir şekilde kilo veriyor, verdiğiniz bu kiloları da kastan kaybediyorsanız;

Kilo vermek güzel bir durum gibi algılansa da bu durum protein eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Çok şiddetli kilo verilmesi ve giden kiloların kastan erimesi oldukça sağlıksız bir durumdur. Diyet veya spor yapılıyorsa bile ayda belirli oranlarda kilo verilmesi gerektiği unutulmamalı ve şiddetli kilo verme durumlarında mutlaka bir doktora ya da uzmana danışmak gereklidir.

Saçlar çok fazla kırılıyor ve dökülüyorsa;

Protein vücuda gereği kadar alınmadığında doğal olarak saçlar da sağlıklarını kaybetmektedirler. Saçlarınız çok fazla dökülüyor ve kırılıyorsa hiç zaman kaybetmeden alanında uzman doktorlara danışma ihmal edilmemelidir. Ayrıca beslenme düzenine uygun protein yönünden zengin yiyecekler daha fazla tüketilmelidir.

El ve ayak tırnakları çok fazla kırılgan bir hale geldiyse;

Protein eksikliğini tırnaklara bakarak da anlamak mümkün olmaktadır. Zira tırnaklar çok kırılgan hale geldiğinde ya da özellikle ayak tırnaklarında beyaz çizgiler oluşmaya başladığında bu durum protein eksikliğinin varlığını ve beslenme düzenine daha çok proteinli besinler eklenmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Ciltte pul pul dökülme, kızarıklık ya da aşırı kuruluk gibi farklı sorunlar başladı ise;

Ciltte oluşan pul pul dökülmeler, kızarıklık ya da aşırı kuruluk gibi farklı sorunların nedeni amino asitlerin cilt sağlığınızı korumada yetersiz olması sayılıyor. Cildin protein eksikliği sebebiyle tıpkı alerjik tepki verme olasılığının artması gibi sebepsiz kızarıklıklar, pul pul dökülmeler ve kuruluklar yaşama ihtimali artabilmektedir. Bu da amino asitlerin cilt sağlığı konusunda yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında mutlaka bir doktora danışılmalı ve proteinden zengin besinler beslenme düzenine eklenmelidir.

Vücutta meydana gelen yaralar normal iyileşme zamanda iyileşmiyor, çok geç zamanda iyileşiyorsa;

Aminoasitler proteinlerin yapı taşı olup yaraların hızlı iyileşmesinde  büyük rol oynar. Dolayısı ile eksikliği mevzu bahis olunca yaralar daha geç iyileşecek her zamankinden çok daha geç iyileşecektir. Böyle bir durumda geç kalınmadan önlem alınmalıdır.

  • Uykusuzluk çekiyorsanız ya da sürekli baş ağrısı yaşıyorsanız,
  • Nedensiz üzüntü halleri var ise,
  • Depresyon halleri var ise,
  • Sebepsiz yere ağlama hissi varsa,
  • Şiddetli karın ağrıları ve bulantılar söz konusu olmaya başlayınca,
  • Diş eti hastalıkları ve kanama var ise protein eksikliğiniz olabilir.

Uzun lafın kısası, yukarıda saylan belirtilerin biri ya da bir kaçı veya hepsi varsa, vücuttaki protein oranı ölçtürmeli, beslenme uzmanı ya da doktorun önereceği besinlere ağırlık verilmelidir. Gerekli görülmesi durumunda verilen takviyelerde mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.

Başka bir önemli husus da, kronik bir hastalığınız var ise, özel perhizler uygulanması gereken bir rahatsızlık var ise sağlığınıza katkı sağlamak adına kendi kendinize karar alıp, diyet uygulamayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir