Probiyotik Nasıl Oluşur?

Probiyotik nasıl oluşur? İnsan bedeni için önemli olan probiyotik, ikinci beyin olarak hak etmiş olduğu saygıyı kazanmıştır. Bağışıklığın minik savaşçıları olan probiyotik, nasıl oluşuyor?

Probiyotik Nasıl Oluşur?

Probiyotik nasıl oluşur? Doğum anında, bebeğin bağırsaklarında bir tane bile bakteri bulunmaz, sterildir. Bebeğin doğum kanalından geçtiği andan itibaren annenin doğum kanalından aldığı bakteriler ile bağırsaklarda probiyotikler oluşmaya başlar.Bu nedenle, normal doğum ile doğan bebekler ile sezeryan ile doğan bebekler arasında probiyotik bakteriler açısından farklılıklar vardır. Normal doğum ile doğanlarda probiyotikler daha erken ve daha zengin olarak meydana geldiği için, daha dirençli bebekler olurlar.

Aynı şekilde, anne sütü almak da faydalı probiyotikleri artırır. Anne sütü ‘Prebiyotik’tir, yani probiyotik bakterilerin gelişimi ve çoğalması için uygun ortam hazırlar. Emzirmek, çoçuğunuzun sadece karnını doyurmak için gerekli değildir, aynı zamanda daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yani bağırsaklarınızdaki faydalı mikropların oluşması için, öncelikle sizin o mikroplarla temas etmeniz, tabiri caizse biraz ‘kirlenmeniz’ gerekiyor!

Bağırsaklarlarda bulunan faydalı bakterilerin büyük çoğunluğu, yenidoğan döneminde bağırsaklara yerleşir. Dolayısı ile, yenidoğan döneminde bebeği emzirmek ve süt veren annenin doğal gıdalarla beslenmesi, faydalı bakterilerin sağlıklı gelişimi açısından son emzirmekderece önemlidir.

kefir probiyotik konusunda tahtını hiç bir besine kaptırmaz.

Hayat boyunca kullanılan antibiyotikler, bağırsaklardaki probiyotik bakterilerin sayısını ve çeşitliliğini erkiler, dengesini bozar. Yerli yersiz ve doktor kontrolü olmadan antibiyotik kullanımı, probiyotik kayıplarına yol açar. Günümüzde başlatılan ‘antibiyotiği dikkatli kullanalım çağrısı’ da bu konunun önemini  gözler önüne sermekte, antibiyotik kullanımı ile zararlı bakterileri ve mikropları uzaklaştırırken, diğer yandan faydalı bakterilerin kaybına da yol açmaktadır. Şimdi bağırsaklarımız ikinci beyin ve bağışıklık sisteminin minik savaşçıları iken bağırsaklarımızın savaşçılarını uzaklaştırıp, bedenizimizi korumasız bırakıyoruz. Neden? Çünkü savaşçılarımız bedenimizden çok uzakta. Bizi iyileştiren antibotikleri kullanırken çok ama çok dikkat etmek gerekir. Bağışıklığımızı zayıflatmamak en başta gelen koruma görevidir.

Aynı şekilde, beslenme yetersizlikleri de probiyotikleri olumsuz yönde etkiler. Vitamin ve mineral açısından zayıf, lif oranı düşük besinler tüketmek, yeteri kadar protein almamak, probiyotiklerin sayısını azaltır. Probiyotik nasıl oluşur? diye düşünüldüğünde yapmamız gerekenler gördüğümüz gibi çok basittir.

Bağışıklığı güçlendirmenin yolu ‘ikinci beynimiz’ olan bağırsaklarımızdan geçmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir