Pirinç Sütü Bebekler İçin

Unlu gıdalar, dondurmalar, çorba ve muhallebi gibi yiyeceklerde inek sütünü hayatımızın rutininde tüketiriz. Glüten toleransı ve inek sütü alerjisi olanlar için inek sütüne alternatif olarak kullanılabilecek bir besindir pirinç sütü.

Pirinç Sütü (Bebekler için – 6 Ay ve Sonrası)

Malzemeler

1 bardak kırık pirinç (esmer ya da beyaz pirinç olabilir) + Su

Hazırlanışı

Tercih ettiğiniz kırık pirinç çeşidini ılık su ile 4 defa yıkayın. Sonra derince bir kap içine alarak üzerine geçecek kadar su eklenir ve bir gece suda bekletilir. Sabah olduğunda üzerindeki su hiç karıştırılmadan dökülür ve bir blendır ya da robot yardımı ile pürüzsüz kıvam alıncaya kadar parçalanır. İnce elekten geçirilerek kullanıma hazır hale gelir. Eskiler buna pirinç subyesi demektedir. Günümüzde kullanılan ismi ise pirinç sütü olarak adlandırılmıştır. Pirinç sütü hazır, afiyet olsun.

Pirinç sütü (sübyesi) –  6 ay ve sonrası

Malzemeler

1 su bardağı pirinç ( beyaz veya esmer ) + 4 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Bir su bardağı tercih ettiğiniz pirinci birkaç dakika orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Bunu yaparak; pirinçte bulunan nişastanın ve kokusunun kırılmasını sağlabır. Sonra pişmiş olan pirinci derin bir kap içerisine alın ve üzerine 4 su bardağı sıcak su ekleyin. Blendır yada parçalayıcı bir robot yardımı ile ortalama 5 dakika kadar robottan geçirin. İnce bir elek kullanarak olan pirinçli suyu süzün. Eleğin altında kalan kısmı pirinç sütü hazır hale gelmiştir. İki yapılış tarzı değişik olan pirinç sütünü keklerde, kurabiyelerde, dondurmalarda ve çorbalarda kullanmanız mümkündür.

Diyetisyenlerin açıklaması:

Pirinç içine glüten içermez. Glüten içermediğinden dolayı glüten hassasiyeti olan çocuklar için çok önemlidir. Bu da inek sütü alerjisi olan bebek ve çocuklar için iyi bir alternatif oluşturmaktadır.Şunu da akıldan çıkarmamak gerekir ki, kesinlikle inek sütüne muadil olarak düşünülmemelidir.Pirinç subyesi yani sütü, inek sütünde bulunan besin değerlerini kapsamaz.

Pirinç sütü, inek sütüne alternatif olarak çorbalarda, keklerde, unlu gıdalarda ve muhallebilerde kullanılabilir.

Bebekler için inek sütüne alternatif olarak artık marketlerde de satılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir