Parmak Gıdalar – Parmak Yiyecekler Nedir?

0
596

Parmak gıdalar başka bir deyişle parmak yiyecekler nedir? Bu çok önemli konu olup, bebeklerimizin beslenmesinde büyük bir önem taşır. Bebeklerimizin beslenmesinde sıkıntı yaşamamak adına dikkat etmemiz gerekmektedir. Peki nedir bu parmak yiyecekler ya da parmak gıdalar?

Parmak Gıdalar Nedir?

Parmak gıdalar yaklaşık parmak veya lokma büyüklüğünde olan ve bebeğimizin elinde tutarak ağzına götürebilmesini ve yiyebilmesini sağlayan yiyeceklere denir. Bu yiyeceklerin bebeğin kendi kendine beslenmesini öğrenmesi için faydalı olduğu kadar, motor gelişime ve koordinasyon açısından da çok önemlidir.

Parmak gıdalara geçiş ve alışma aşaması biraz zorlu ve kirli bir süreç olabilir. Bu süreçte yeme şekline alışmaya çalışırken ona zaman tanımanız, etrafı ve üzerini kirletmesine izin vermeniz gerekmektedir.

Parmak gıdalarla bebeğimi ne zaman tanıştırmalıyım?

8 ya da 9 aylık iken yemek yerken sergilediği davranışlarla size ufak ufak sinyaller vermeye başlar. Bebeğinizi beslerken kaşığı tutmaya çalışması gibi küçük hareketler bebeğin parmak yiyeceklerle tanışmaya hazır olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

Önceleri bebeğiniz gıdaları elinde düzgün tutamayacaktır. Zaman ilerledikçe gıdaları parmaklarını kullanarak ağzına götürmeye başlayacak ve bu duruma alıştıkça ortalığı daha az kirletecek ve kendini beslemeyi öğrenecektir. Bu tarz gıdalarla beslenmeye başlaması kendinin yeteneklerini keşfetmesini sağlayacak ve öz güveninin gelişmesine faydalı olacaktır.

Parmak gıdaları vermeye vermeye nasıl başlamalı?

İlk önce kırılmaz bir tabak edinin ve yiyecekleri içine ince ve uzun 4-5 parça şeklinde bölerek verin. Bebeğiniz işaret ve baş parmağı ile küçük parçaları tutup kaldırmaya başlamışsa, gıdaları lokma şeklinde de önüne koyabilirsiniz. Eğer işaret ve baş parmağı ile küçük parçaları kaldırmaya henüz başlamadıysa yiyecekleri hem ince ve uzun, hemde lokma şeklinde koyun. Motor gelişimine de aynı zamanda katkıda bulunmuş olursunuz.  Bebeğiniz yiyecekleri yedikçe daha çok parça koyabilirsiniz. Bebeğiniz hazırlamış olduğunuz küçük parmak gıdaları mama sandalyesinde yemesini sağlayın ki, bebeğiniz yemek yemesi gereken yeri öğrensin. Mama sandalyesinde oturmasının diğer bir faydası da bebeğiniz orada oturduğu sürece gözünüzün önünde olacağından, yediği gıdaların boğazına kaçma ihtimaline karşı da temkinli olunabilecektir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here