Varis, Akne, Kas Ağrıları, Mide Problemleri ve Daha Başka Hastalıklara Doğal Çözüm

0
559
Varis, akne, kas ağrıları, mide problemleri ve daha başka hastalıklara doğal çözüm olan bitkidir; papatya. Papatya çayı ve papatya yağının faydaları saymakla bitmez. Papatya çay olarak içilebildiği gibi papatya yağı olarak da kullanılmaktadır. Bir fincan papatya çayına kimse hayır demez herhalde. Eski yıllarda modern tıp bu kadar ileri olmadığı için doğal metotlarla tedaviler gerçekleşmekteydi. Fakat bugün farklı bir bilinç gelişmiş olup ilacın faydaları yanında yan etkilerinin yoğunluğu ilaç kullanmaya karşı korkutmaya da başlamıştır. Atalarımız kas ağrılarını, spazmları, sindirim problemlerini ve benzeri bir çok rahatsızlığı tedavi etmek için bu çiçeği kullanmışlar. Güzellik ürünlerinde de kullanılan papatya çayı ve papatya yağı içecek olarak tüketilmektedir. Papatya çayı ve yağının faydalarından bahsetmek istiyoruz . Faydalarını okuduktan sonra erzak dolabınızda eksik etmeyip hayatınıza uygulayacağınıza eminiz.

Varis, Akne, Kas Ağrıları, Mide Problemleri ve Daha Başka Hastalıklara Doğal Çözüm

Papatya bir çok hastalıklara iyi gelmekle birlikte, güzellik sektöründe de kullanılabilen bir bitkidir. Pek çok faydası olan papatya, tabiatta bulunur. Fakat papatya benzeri pek çok çeşidi bulunmakta, dağdan tepeden topladığımız papatyalar değil, Alman papatyası olarak bilinen papatya kullanılmalıdır. Papatya ya benzeyen pek çok çiçeğin şifalı etkisi yoktur. Zehirli olanları bile bulunmaktadır. Bu yüzden aktarlarda açıkta satılan papatyalara itibar etmemek gerekir. Mutlaka güvendiğiniz yerlerden  ve ağzı kapalı, etiketli ambalajlardan almaya özen gösterilmelidir. Papatya hakkında bilgi geçtikten sonra, papatya çayı ve papatya yağının faydaları nelerdir? Bir bakalım.

Papatya Çayı Ve Papatya Yağının Faydaları

Bakteri ve mantar oluşumunu engeller

Antibiyotik ve antiseptik özelliği olan papatya, bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek tedavi eder.

Dezenfektan Özelliği

Dezenfektan özelliği ile evi dezenfekte eder. Temizlik yapılırken papatya ve limon yağı temizlik malzemelerinin içine ekleyerek ya da etrafa damlatarak kullanılır. Evi temizlemesi ile birlikte mis gibi kokmasını sağlamış olursunuz ve mikropları da uzaklaştırırsınız.

Akneleri İçin Çözüm

Temiz cilde uygulanır. 5 damla papatya yağını, 5 damla çay bitkisi yağını ve 30 ml jojoba yağını karıştırılarak cilt temizlenir.

Bitleri ve keneleri öldürür

Papatya yağı bitlerden ve kenelerden kurtulmaya fayda sağlar. Kafa derisine uygulanan papatya yağı, şampuana da 10 damla bu yağdan eklenerek kullanılabilir.

İltihaplanmaları önler

Papatya yağı çok güçlü bir iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca stres, hiperaktifliğe ve uykusuzluk için birebirdir.

Kas ağrıları İçin

Küvete içini su ile doldurun ve içine, 5 damla papatya yağı ve 5 damla karanfil yağını karıştırın ve bir süre küvette oturun. Ağrılarınıza iyi geleceğini göreceksiniz.

Ciltteki tahrişlere iyi gelir

5’er damla lavanta, yasemin ve papatya yağını karıştırın. Bu karışımı 30 ml jojoba yağına veya taşıyıcı başka bir yağa ekleyin. Cildinizde tahriş olan bölgelere uygulayın.

Mide ve sindirime iyi gelir

Ülseri olanlar ve gastrit sıkıntısı olanlar, papatya çayı birebirdir. Mideyi rahatlatır. Sindirim sıvılarının ve safranın üretilmesini arttırmak için de kullanılır.

Canlı ve parlak saçlar ve cilt için 

Cilt losyonunuza ya da şampuanınıza 10-15 damla papatya yağı eklenerek kullanılır.

Varise iyi gelir

Varis dolaşım hastalığı olup 5’er damla papatya, selvi ve portakal çiçeği yağı 30 ml jojoba yağına eklenerek yapılan karışım, varislere iyi gelmektedir. Varis olmayanlar da koruyucu önlem olarak kullanabilir.

Papatya yağı göz çevresine uygulamayınız. Ağızdan almayınız. Güzellik ürünlerinde kullanılacaksa, sadece 1-2 damla ekleyiniz. Hamileliğin ilk 4 ayında kullanmayınız. Bazı kişilerin papatyaya alerjisi olabilir, yağı kullanmadan önce küçük bir bölgeye test etmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here