Ödem Nedir? Ödem Neden Olur?

Ödem nedir? Ödem nasıl atılır? Ödeme karşı ne yapılmalıdır? Ödem nasıl geçer? Ödem neden olur? Ödem nasıl giderilir? gibi buna benzer bir sürü sorular. Ödem deyip geçmemek lazım

Ödem Nedir?

Ödem nedir? diye bir soru ile karşılaştığımızda, vücuttaki su ve tuz dengesinin bozulmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Hücrelerin, içerdikleri sıvıyı dışarı çıkartmaları ve bu sıvıların cilt altında birikmesi durumunda meydana gelir.


Gözle görülebilen ödemler vücut yapısına göre, yaklaşık olarak vücut da  3 veya 5 litre arası su tutulduğunun işareti olabilir. Vücutta en çok ayaklar ve ellerde görülür.

Ödem Vücutta Şişkinlik Yapar mı?

Ödem oluşumu önceden hissedilebilen bir durumdur. Ayakkabı giyerken zorluk yaşama, ayaklarda şişlik hissi (bazen balon gibi bile hissettiren bir görüntü), ellerde gözle görülebilen şişlik, kısa zamanda ani kilo alımları ve göz kapaklarında şişme fark edilen gözle görülür durumlardır.

Peki ödem oluşumundan nasıl korunuruz?

Sağlıklı yaşam denildiğinde dengeli ve düzenli beslenme her zaman ilk sırada gelmektedir. Ödem oluşumunun engellenmesinde her zaman olduğu gibi, sağlıklı ve düzenli beslenme başta gelmektedir. Günlük su ve tuz ihtiyacımızı düzenli olarak takip edip, programlı şekilde bunları almamız da bize yardımcı olacaktır. Ödem oluşumunu engellemek için marketlerde satılan tuzlar alınmamalıdır. Bunun yerine, doğal tuzları (deniz veya kaya) tercih etmek çok yardımcı olacaktır.

Günlük takip yapılıp, su ve tuz tüketimi kontrol altına alınmasına ve doğal tuzları da kullandık ama ne yaparsak yapalım fayda etmediyse ve yine ödem oluştu, o zaman potasyum içeren yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir. Ananas ve armut potasyum zengini meyvelerdir. Yeşil çay, tarçın, maydanoz ve adaçayı gibi çaylar da vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir