Nst Ne İçin Çekilir

Nst ne için çekilir? Nst nasıl çekilir? Nst bebeğim için zararlı mı? Nst ‘yi hangi sıklıkta yaptırılması gerek? Hamile kaldık, çok mutluyuz. Artık bebeğimiz ve sağlığı için kontrol zamanı geldi demektir. İlerleyen hamilelikte doktorun bizden istediği özel tetkikler için bilgilendirmek ve kafaya takılan soruları cevaplama istedik.

Nst Ne İçin Çekilir

Nst ne için çekilir? Hamile kaldığımız da yapılan bir sürü tetkikler ve tahliller vardır. Önceki yazılarımızda bunlara değindik fakat ilerleyen hamileliğimiz de doktorumuzun bizden nst diye bir tetkik istemesi,” ne oluyor? ya da bir sorun mu var?” diye düşündürtüyor. Nst doktorun uygun gördüğü zamanlarda istediği, normal ve özel bir tetkikdir.

sağlık durumunun değerlendirilmesi gebelik bakımı ve takibi ile olur

Nst hamileliğin ikinci yarısında (28.haftadan sonra) yapılan bir test olup, halk dilinde ” bebek kalp grafiği” olarak bilinir. Nst anne karnındaki bebeğin hareketlerine paralel olarak kalp hızını ölçmeyi hedefler. Bebeğin kalp hızı bebeğin hareketleri ile eşit orantılıdır. Bebek hareket ederse kalp hızı da artar gibi. Nst ne için çekilir? diye bir soru artık kafamızı kurcalamayacaktır.

Nst Nasıl Çekilir

Nst çekileceğinde hafifçe sol tarafımıza yani sol yan pozisyonda yatarken karnınıza kemer şeklinde ili prob (alet) bağlanarak yapılır. Elinize verilen düğmeye bebek her hareket ettiğinde basmanız söylenerek test devam eder. Test cihazı elde ettiği verileri grafik tarzında çizerek çekim sonuçlandırıır. Test yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Nst’de tam olarak anlaşılması gereken, 20 dakikalık gözlem zarfında minimum iki kez 15 saniye süren 15 atımlık hızlanma olmasıdır. Test yapılmaya başlandıktan itibaren bebeğin iki hareketinden yeterli akselerasyon görülürse, test sonlandırılabilir. (Akselerasyon fetal kalp hızındaki anlık artış olup 30 saniyeden kısa süren duruma denir.) Bu durum bebeğin anne karnında bir hafta boyunca güvende olacağının kabul görmesini sağlar.

Nst Bebek İçin Zararlı Mı?

Nst kesinlikle bebek içinde anne içinde zararlı olmayan ve acı vermeyen basit, fakat sonuçları çok faydalı bir testtir.

Nst Hangi Sıklıkta Çekilir

Nst doktorunuzun uygun gördüğü zamanlarda çekilebilir. Özellikle riskli bir durum var ise doktorunuz bu testi sık sık isteyebilir. Bu riskli durumlar, beklenen doğum tarihinin geçmesi, bebeğin hareketlerinde bir azalma durumunun hissedildiğinde, annede diabet veya hipertansiyon hastalığı var ise ya da bebeğin anne karnındaki büyümesi istenilen hızda gerçekleşmeme durumlardır. Bebeğe ve anneye sık sık çekilmesi herhangi bir risk unsuru oluşturmaz. Nst özel bir test olup normal gebelik takibinin bir parçası değildir.

Cst Nedir Ve Niye Çekilir

Nst’ yi hemen hemen bütün anne adayları duymuştur. Ama Cst yani kasılma stress testi çok bilinen bir test değildir. Cst testi, bebek kalp hızının rahim kasılmasına nasıl cevap verdiğini gösteren bir testtir. Anormal bir sonuç daha ileri tetkik veya tedavinin gerekliliği anlamına gelir ve bebek sağlığı için bu testde büyük önem taşır.

BFP = Biyofizik Profil:

BFP ultrasonla kombine edilmiş bir Nst’ dir. Bbf bebek kalp hızını, bebek kasının normaldeki kasılma (gerginlik= tonüs) durumunu, bebek hareketlerini ve amniotik sıvı miktarının ölçülmesini kapsamaktadır. Amniotik sıvı rahimde bebeği saran sıvının adıdır. Aynı zamanda bebeğin solunum hareketleri de kontrol edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir