Neden salataya önce limon/sirke, en son zeytinyağı konur?

0
172

Neden salataya önce limon / sirke, en son zeytinyağı konur? Burada amaç şudur. Salatayı lezzetli yemek adına yapılan bir işlemdir. Salataya eğer önce zeytinyağı koyarsanız, zeytinyağı salatanın üzerini saracağı için limon ya da sirke salatanın içine geçemez, akar ve dibine gider. Bundan dolayı önce limon ya da sirke, sonrasında da zeytinyağı konulmalıdır.

Ev yapımı en az üç ay fermente olmuş sirke ile taze sıkılmış limon besinlerin hazmedilmesini yavaşlatır. Bu da yediklerimizin midemizde ve ince bağırsağımızda daha uzun süre kalmasını yani başka bir deyişle daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

LİMON SUYUNUN FAYDALARI…

1- Sindirime yardımcı:

Sindirim sistemini toksinlerden arındırır, midede oluşan yanma ve şişkinlik gibi problemleri önler.

2- Zayıflamaya yardımcı :

Ilık limonlu suyu düzenli olarak  tüketildiğinde mide asitlilik oranı düzenlenir. Mide asidi fazla ve yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek mideyi bastırma eğiliminde olurlar. Bu durum kısa zamanda acıkmaya ve kilo almaya sebep olur. Limonun içeriğinde olan pektin lifi acıkmayı geciktirir. Bu da kilo verme de kolaylık sağlar.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekleyen C vitaminli gıdaları stresli olduğunuz zamanlarda tüketmek öncelikli olmalıdır. Limonun mükemmel bir C vitamini kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur.

4- Taze bir nefes için birebir :

Diş ağrılarına ve  diş eti iltihaplarına iyi geldiği gibi, nefesinin kötü kokmasını da önler. Ancak diş minesine zarar vermemek için limonu direk dişe temas ettirmeden yemek gerekir.
Limonlu su içtikten sonra da dişlerinizi fırçalarsanız daha faydalı olduğunu görürsünüz.

5- Ph değerini dengeler:

Limon en alkali gıdalardan biridir. İçinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik oluşturmaz. Her gün limonlu su tüketildiğinde vücudun toplam asitlilik oranı zaman içerisinde düşer ve beraberinde iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerde biriken ürik asit limonla yok olur.

6- Daha enerjik hissetmek için birebir:

Limon kokusunun sinir sisteminde sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Sinir sisteminde ki bu sakinlik etkisi, depresyona ve endişeye iyi gelir. Mutluluk verme özelliği ile kişi kendini kendini daha zinde hisseder. Sindirim sistemine girdiğinde vücuda enerji verir.

7- Viral enfeksiyonla savaşır:

Ilık limon boğaz ağrısı, nezle gibi semptomların azalmasında oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here