MİS GİBİ KOKAN ZEHİR ; YUMUŞATICI

0
61

Mis gibi kokan zehir, yumuşatıcı aslında ne kadar da tehlikeli ve bu tehlikenin boyutunu düşünmeden sürekli kullanmaktayız.

Güzel koku vermesi ve çamaşırları yumuşatmak için hemen hemen her evde kullanılan çamaşır yumuşatıcılarının kimyasallar içerdiğini hepimiz biliyoruz. Fakat bu kimyasalların ve katkı maddelerinin neler olduğunu ve ne gibi sağlık sorunlarına sebebiyet verdiğini pek çoğumuz maalesef bilmiyoruz.

Çamaşır yumuşatıcıların ambalajlarını okuyup, içerdiği maddeleri ne oldukları görüp, öğrendikten sonra bir daha yumuşatıcı kullanmayabilirsiniz.

Çamaşır yumuşatıcılarının içerdiği kimyasallar ve yarattığı sorunlar

1. Alpha-Terpineol: Bu tehlikeli kimyasaldır. Baş dönmesi, baş ağrısı, hafıza kaybı ve hatta yüzde uyuşukluk, boyun ve sırt ağrısı gibi sağlık problemlerine sebep olabilir.

2. Benzil asetat: Pankreatik kansere bağlı toksik bir kimyasal olup dumanı gözünüze ve solunum yollarınızda harabiyete sebep olabilir.

3. Benzil alkol: Merkezi sinir sistemi bozuklukları, baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve kan basıncındaki aşırı düşüşler gibi pek çok sayıda sağlık problemlerine sebep olabilir.

4. Kloroform: Kloroformun zararlı olduğu hmen hemen herkes tarafından bilinmektedir ama nasıl bir zarar verdiği hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Kloroform güçlü bir kanserojen nörotoksindir ve bilinç kaybı, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma ve / veya baş dönmesi ve uyuşukluk gibi birçok sağlık problemlerine sebep olabilir.

5. Linalool: Linalool ise solunum problemlerine ve kas koordinasyonunun kaybına sebep olduğu bilinen bir yatıştırıcıdır.

Yumuşatıcı:

Çamaşır yumuşatıcılar özellikle ısıtıldığı zaman, mesela terlemeyle veya aktif bir hayat tarzında nahoş kokular verebilen sentetik kimyasalların kokusunu saklamak için icat edilmiştir.

Güzel koku vermesi ve çamaşırları yumuşatmak için hemen hemen her evde kullanılan çamaşır yumuşatıcılarında bulunan bu kimyasalların hepsi kumaş yumuşatıcılarının bir parçasıdır. Çamaşır yumuşatıcılar özellikle ısıtıldığı zaman, mesela terlemeyle veya aktif bir hayat tarzında nahoş kokular verebilen sentetik kimyasalların kokusunu saklamak için icat edilmiştir. Bu kimyasallar ayrıca statik yapışkanlığı azaltmak üzere tasarlanmışlardır. Yani adı gibi yumuşatmazlar. Özellikle spor kıyafetlere zarar veren yumuşatıcılar kumaşların nemi emme ve nefes alma özelliğine zarar verir. Bu kimyasallara maruz kalmak yerine doğal yollardan da çamaşırlarınızı yumuşatabilirsiniz. Bunun en basit yolu makinenizin yumuşatıcı bölümüne biraz sirke eklemektir. Ya da evde doğal malzemelerle kendi yumuşatıcınızı yapabilirsiniz. Kendinizin ve sevdiklerinizin yumuşatıcıdan kaynaklanan sağlık problemleri yaşamaması adına doğal malzemelerle yapılan yumuşatıcıları tercih etmek gerekmektedir. Kimyasalların etkileri sağlık problemlerinde kalıcı sorunlara da sebep olabilmektedir.

Bu önemli bilgiden daha fazla kişilerin faydalanabilmesi içim beğenip paylaşmayı unutmayın, lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here