Menopoz Sonrası Sıcak Basmalarına Ne İyi Gelir

0
1039

Keten tohumunun faydaları nelerdir? Menopoz da sıcak basmaları yaşanmaması için keten tohumu nasıl kullanılmalıdır? Menopoz sonrası sıcak basmaları, menopoza giren bayanların korkulu rüyasıdır. Hava şartlarının ne durumda olduğu ile hiçbir ilişkisi yoktur. -10 derecede bile menopoza giren bir kadın sıcak basması yaşayabilir.

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumunun faydaları sadece menopoz sonrası sıcak basmalarına iyi gelmekle sınırlı değildir. Sağlığımız için çok faydalı olan omega-3 yağlarını bol miktarda içermektedir. Omega-3, aşırı miktarda yükselen LDL kolesterolünün düşmesini sağlar. Böylece damar duvarlarına vereceği zararı engelleyerek, kalp krizi ve felç riskini de azaltır.

İçeriğinde bulunan müsilajlardan dolayı bağırsakların düzenli çalışmasına yardım ederek kabızlığı önler. Her gün yoğurda 1 çorba kaşığı keten tohumunu karıştırın ve üzerine büyük bir bardak su için. Kısa sürede bağırsaklarınızın çalışmasının düzenlendiğini göreceksiniz.

Keten tohumu menopoz sonrası sıcak basmalarına nasıl iyi gelmektedir? Keten tohumu kadınlar için çok önemli olan ‘bitkisel östrojen’ leri de fito östrojen) içeriyor. Bitkisel östrojenler, menopoz sonrası sıcak basmalarını engellemektedir. Menopoza girecek ya da girmiş bayanların keten tohumunu tüketmesinde büyük fayda vardır.

Keten tohumu tüketerek elde edilebilecek faydalar

  • Bağırsakları çalıştırır, kabızlığı engeller
  • Aşırı miktarda yükselen LDL kolesterolünü düşürür
  • Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele eder, felç riskini azaltır
  • Menopoz sonrası sıcak basmalarına ve kemik erimesine karşı korur

Öneri de bulunulacak olunur ise, keten tohumunu hazır olarak öğütülmüş biçimde paketlerde satın almamak gerekir. Çekildikten sonra çok çabuk okside olarak bozulur ve fayda vermez. Etken maddeler özelliğini yitirir. Küçük bir kahve değirmeninde taze olarak öğütmek ve tüketmek keten tohumunun faydalı olmasını sağlar.

Dikkat edilmesi gereken bir husus, küçük çocuklara doktor tavsiyesi olmadan keten tohumu vermeyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here