Meme Kanserinde Erken Teşhis Yöntemleri

0
44

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu artık günümüzde neredeyse herkes tarafında bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı sağlık konusunda duyarlı olmalı ve bilinçli bir şekilde hareket etmeliyiz. Memede ele gelen her kitle kanser olmamaktadır. Özellikle memede yirmili ve otuzlu yaşlarda fibrokist ve fibroadenom gibi iyi huylu kistler fazlasıyla karşılaşılan bir durumdur.

Memedeki 10 kistin 8’i genelde iyi huylu olmaktadır. Fakat kistin türünü hastanın kendisinin anlaması maalesef mümkün değildir. Bu sebeple memede ele kitle gelmesi halinde kesinlikle bir cerraha başvurulması gerekir. Gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra kistin türü anlaşılabilmektedir ve 35 yaş altı hastalara şaibeli bir bulguya rastlanılmadığı müddetçe mamografi çekilmemektedir. Kistin türü sadece ultrasonografi ile tespit edilmektedir.

Meme kanserinde erken teşhis metodları şunlardır;

 • Elle yapılan muayene yöntemi
 • Mamografi çekimi (Her yıl yapılması önerilmektedir.)
 • Ve yıllık doktor muayenesi

20 yaşından itibaren elle meme muayenesine başlanılmalıdır. Yıllık mamografi çekimi ve doktor muayenesine de 40 yaşından itibaren başlanılması tavsiye edilmektedir. Yalnız birinci derece yakınlarında meme kanseri öyküsü olanlarda ise kontrollere 30 – 35 yaşından itibaren başlanılması gerekli görülmekte ve gerekli tetkikler yapılmaktadır.

Şunu kesinlikle unutmamak gerekir ki, 35 – 40 yaşından itibaren her bayan kontrol amaçlı mamografi çekimlerini kesinlikle ihmal etmemelidir. Mamografi çekimi 10 dakika kadar zaman alan basit bir işlemdir. Mamografide meme içi dokusu en net bu şekilde görüntülenebilmektedir. Eğer şüpheli bir kitlenin fark edilmesi halinde hastadan iğne biyopsi de istenmektedir.

Elle kendi kendine yapılan meme muayenesi;

 • Meme dokusunun yoğun olmadığı ve
 • Adet bitiminden sonraki 3 – 4 gün içinde yapılmalıdır. Aksi takdirde kişi kist olduğunu düşünerek yanılgıya düşebilir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Belirtilerin en başında memede ele gelen kitle gelmektedir.
 • Meme başı akıntısı (renkli ya da renksiz akıntı olabilir)
 • Memede portakal kabuğu görünümü
 • Kaşıntı, kızarıklık ve renk değişimi
 • Koltuk altında kitle
 • Meme ucu çökmesi

Meme de kitlenin ele gelmesi durumunda hasta zaman kaybetmeden bir hekime baş vurulmalıdır. İyi huylu kistler hastayı rahatsız etmediği sürece tedavi gerektirmemektedir ve sadece belirli aralıklarla takip edilmekte olup, 2 cm’den büyük olmaları durumunda ise içlerinin boşaltılması yöntemine baş vurulabilmektedir.

Meme kanseri belirtilerinden herhangi biri sizde var ise doktora başvurulmalıdır. Yalnızca meme kanseri tedavi edilmesi lüzum olan bir hastalık olarak karşımıza çıkar ve her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de belirtiler iyi bilinmeli ve erken teşhisin ne kadar önemli olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Erken teşhis meme kanseri tedavisinin başarısını oldukça artırmakla beraber hastalığın tekrarlama ihtimalini de düşürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here