Mantarlı Bonfile Nasıl Yapılır?

0
613
Seni üzen insanları önemsememeye başladığın anda, mutlu edenlerin değerini daha iyi anlarsın.

Mantarlı bonfile nasıl yapılır? Mantarlı bonfile yapmak biraz emek ister fakat verilen emeğin hakkını veren bir yemektir. Yemek arşivimizde bazı yemeklerimiz vardır ya özeldir, özel zamanlarda yapılır. İşte mantarlı bonfile de aynen böyle bir yemeğimizdir. Mutfak uzmanları olan bizlerin yemek arşivinde bulunması gereken bir tarif.

Mantarlı bonfile nasıl yapılır?

Malzemeleri;

500 gram bonfile + 250 gram mantar + göz kararı tuz + göz kararı karabiber + 1 su bardağı kırmızı şarap + 1 fincan sıvıyağ + 3-4 adet karanfil + 3-4 diş sarımsak + 2-3 adet yeşil biber + folyo kağıdı + 2-3 adet orta boy domates

Yapılışı;

1 su bardağı kırmızı şarabı, sıyağını bir kaba koyup içine de bonfile yerleştirip, alt üst ediniz ve bir gün buzdolabında bekletiniz. Ertesi gün folyo kağıdını ve bonfileyi alabilecek bir kaba koyup yayınız. Şaraptan çıkardığınız bonfileyi folyo kağıdının üzerine koyunuz. Sarımsakları soyup bütün olarak karanfilleri de bonfilenin üzerine koyunuz. Bonfilenin yanına temizlenmiş, yıkanmış mantarları, iri doğranmış domatesi, yeşilbiberi, tuzu, karabiberi, bonfileyi yatırdığınız yağlı ve şaraplı suyuda bonfilenin üzerine döküp, bonfileyi dışarı hiç su vermeyecek şekilde folyo kağıdı ile sıkıca sarıp paket yapınız.

Paket yapılmış bonfileyi fırın tepsisine yerleştiriniz. Önceden ısıtılmış orta hararetli fırında 40-45 dakika kadar pişiriniz. Zaman dolunca fırını kapatıp 10-15 dakika kadar da fırında bekletiniz.

Folyo kağıdından bonfileyi çıkarıp dilimlere kesiniz. Mantar ve diğer sebzeleri, kalan suyu da bonfilenin üzerine döküp sıcak servis yapınız. Yanına garnitür olarak kızarmış patates ya da sebze soteleri koyabilirsiniz. Sunum yaparken pirinç pilavı ya da bulgur pilavı (tercih ettiğiniz biri, biz bulgur pilavını daha çok yanına yakıştırıyoruz) yanına az miktarda koyarak servis edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here