Mandalina Kabuğunun Faydaları

0
1221

Mandalina kabuğunun faydaları nelerdir? Mandalina kabuğu nasıl fayda verir? Mandalinanın bir çok faydası olduğunu bilmeyen yoktur lakin mandalina kabuğunun faydaları olduğunu belki çoğumuz bilmiyorduk. Vücudumuzun sağlığı için çok önemli görevler üstlenen mandalina artık kabuğu ile de faydalarını güçlendirmekte.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Turunçgiller familyası üyelerinde olup, kışın en çok tükettiğimiz meyvedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesinde bolca yetişir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan mandalina, C vitaminini bolca içerir ve özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça tüketilir. 100 gram mandalina da yaklaşık 43 kalori bulunmaktadır. Diyet yapanlar için de mandalina en iyi tercihtir.

 • C vitamininden dolayı mandalina, karaciğer kanseri olma ihtimalini azaltır.
 • Uykusuzluk problemi yaşayanlar, geceleri mandalina tüketirlerse, gevşedikleri ve daha rahat uykuya daldıkları söyleniyor.
 • Yüksek lif içerir. Kabızlığı önler ve tokluk hissi vererek, sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürür.
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
 • Kalbinizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı mücadele verir. Soğuk aylarda bol tüketilen mandalina nezle ve grip gibi hastalıklardan korur.

Mandalina kabuğu ve faydaları

Mandalina yemeyi çok severiz. Bol miktarda sofralarımıza koyar ve tüketiriz. Kabuklarını da bir güzel çöpe atarız. Artık neden atmamamız gerektiğini  ve nasıl kullanabileceğimizi bileceğiz.

Mandalina kabuklarını nasıl kullanmalıyız? Mandalina kabuklarını, çay demler gibi çaydanlıkta sıcak suda haşlama yolu ile demleyerek, öğütücü makineden geçirerek ya da rendeleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca mandalina kabuklarının reçelini yapabilir, keklerin içine koyabilirsiniz. Mandalina kabuklarının yararları saymakla bitmezken size en önemlilerini anlatacağız.

 • Mandalina kabuğunun içeriğinde tangeritin bulunmaktadır.  Bu maddenin beyin tümörlerini küçülttüğü gözlemlenmiştir.
 • Şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını, içeriğindeki bol olan lifler sayesinde azaltır ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Mandalina kabuğu ile yaptığınız çaylar, kış aylarında peşimizi bırakmayan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savunma sağlar. Bir nevi bu hastalıklara karşı şifa kaynağıdır.
 • Çok ilginç bir faydası da kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. Bu sayede kalp sağlığının korunmasında da etkisini gösterir.

Şifa kaynağı mandalina kabuklarının daha bir çok faydası vardır. Atmayalım faydasından yararlanalım.

Beğendi iseniz paylaşmayı unutmayın

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here