Makyaj Bazı (Primer) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazı (primer) nedir? Nasıl kullanılır? Günümüzde adından çok sık bahsedilmektedir. Makyaj bazı hem kozmetik hem de cilt bakımı ürünü olarak düşünülebilir. Cildi nemlendirirken aynı zamanda makyaj için yumuşak bir cilt oluşturmaya yardımcı olur. Nemlendiriciler var iken makyaj bazı gerekli mi? Neden makyaj bazı kullanmalıyız?

Makyaj Bazı (Primer)

Bazı makyaj uzmanları iyi bir nemlendiricinin makyaj bazı yerine kullanılabileceğini savunmaktadırlar. Fakat doğal ve sağlıklı cilt elde edebilmek için baz kullanmak gerekebilir.

  • Makyaj bazı, cildin yüzeyini düzleştirir.
  • Makyajın daha uzun süre kalmasını sağlar.
  • Makyaj bazı, cildin üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur.

Nasıl Kullanılmalı?

Makyaj bazını güneş kremi sürdükten hemen sonra ve fondöten sürmeden önce uygulayın. Bu kullanım cilt bakım ürünlerinin cildinizden akma yapmamasını sağlar. Ve makyaj uzmanları da nemlendirilen bir cildin makyaj için en iyi temel olduğunu belirtmektedirler.

Şunu unutmamak gerekir ki cilt tipine uygun makyaj bazı (primer) seçmek oldukça önemlidir. Cilt tipine göre makyaj bazları;

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı Nasıl Olmalı?

Kuru cilde sahip olanlar, nemlendirici baz  ve nemlendirici spreyleri kullanmalıdır. Daha doğal bir görünüm elde etmek için doğrudan fondötenle karıştırmalıdır.

Cansız Ciltler İçin Makyaj Bazı Nasıl Olmalı?

Cansız cilde sahip olanlar, aydınlatıcı bir baz kullanmalıdır. Aydınlatıcı bir pudra kullanmadan tüm cildinizde aydınlık bir görünüm elde etmek istiyorsanız aydınlatmaya yarayan bir makyaj bazı işe yarayabilir. Şunu da unutmamamak gerekir ki, makyaj bazı sadece makyaj öncesi kullanacağınız bir ürün değildir. Cildinize hafif bir parlaklık kazandırmak için fondöten kullanmadığınız günlerde de kullanabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı Nasıl Olmalı?

Yağlı cilde sahip olanlar varsa matlaştırıcı bir baz kullanmaya çalışmalıdır. Böylece makyaj bazı gözenekleri doldurarak yağlı cildinizi pürüzsüzleştirir. Aynı zaman da, makyaj uyguladıktan sonra makyaj sabitleyici sprey kullanarak makyajınızı sabitleyebilirsiniz.

Kolay Kızaran Ciltler için Makyaj Bazı Nasıl Olmalı?

Çabuk kızaran bir cilde sahip olanlar ise, renk düzeltici bir baz cilt tonunu eşitlemede yardımcı olur. Kızarıklıklara engel olabilmek için yeşil alt tonlara sahip bir baz seçmek gerekir.

Cilt tipini iyi bilmek ve cilt yapısına göre makyaj bazı kullanmak kusursuz makyaj yapmada esas konulardan bir tanesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir