Magnezyum İle İlgili Herşey: Eksiklik, Gıdalar, Yağ ve Daha Fazlası

Magnezyum ile ilgili bilinmesi gerekenlerler nelerdir? Magnezyum vücut için gerekli elektrolitlerden birisi. Vücut kusursuz bir biyokimya ile çalışmaktadır. Sayısız karmaşık çalışma, hayatın her saniyesinde mükemmel bir ahenk ile çalışıyor. İnsan sağlığı dediğimiz ayrılmaz bulmacanın bir parçası magnezyum adlı küçük bir adam. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum ve klorür ile birlikte, beynin, sinirlerin, kalbin, gözlerin, bağışıklık sisteminin ve kasların çalışması için gerekli olan tüm elektrolitlerdir. Magnezyum seviyeleri vücutta, en iyi seviyede olduğunda, gelişiriz. Magnezyum eksikliği olduğunda ise, kusursuz düzene sahip bedenin dengesi bozulur ve çok sayıda sağlık problemi ortaya çıkabilir.

Yapılan araştırmalar da, en göze çarpan besin eksikliklerinden biri de magnezyum eksikliği olarak açıklanmıştır. Bu ciddi bir problemdir. Vücut için büyük önem taşıyan hayati işlevlerin gerçekleşebilmesi için magnezyum gerekmektedir. Magnezyum, vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir. Bu nedenle magnezyum yetersizliğinde bir takım belirtiler ile kendini hissettirecektir.

Magnezyum eksikliğinin dört ana sebebi vardır:

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Magnezyum tüketen ilaçlar (antibiyotikler ve diüretikler gibi)
 • Çevre kirliliği
 • Magnezyum emilimini tehlikeye atan kronik bağırsak problemleri (mesela sızdıran bağırsak sendromu)

Bunlar oldukça yaygın konular olmasına rağmen her zaman magnezyum eksikliğinin bir işareti olmayabilir. Magnezyum eksik olduğunda ortaya çıkabilecek bazı hastalıklar vardır.

Magnezyum Eksikliği

1. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Yapılan araştırmalar da, altı ay boyunca günde 200 miligram magnezyum alan çocukların, magnezyum almayan çocuklara kıyasla, hiperaktivite semptomlarında anlamlı bir azalma olduğu belirlenmiştir.

2. Adrenal yorgunluk

Adrenal yorgunluk, kişinin sürekli kendini yorgun ve bitkin hissetme halidir. Magnezyumun stres seviyelerini sakinleştirme ve hormonları yeniden toplama özelliği mevcuttur. Magnezyum, kortizol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olarak daha dengeli hormon üretimi sağlar.

3. Anksiyete veya depresyon

Magnezyum, uyarıcı NMDA ((N-metil-D-aspartat) glutamat reseptörleri, hayvanlarda hafıza ve öğrenme süreçlerinde büyük görevler alan, çok sayıda agonist moleküle tepki veren reseptörlerdir.) reseptörünü sakinleştirir. Bu olmadan, kalsiyum ve glutamat, kaygı problemine ve depresyona yol açabilecek NMDA’yı aktive eder .

4. Astım

Yeterince magnezyum yönünden zengin besinler yemeyen insanların daha yüksek astım oranlarına sahip olduğunu göstermektedir. Bunun bir sebebi, magnezyumun sağlıklı bronkodilasyonu kolaylaştırabilmesi olabilir.

5. Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromu olan bir çok insanın magnezyum eksikliği olduğu yapılan araştırmalar tarafından açıklanmıştır.nu ve 580 mg’lık magnezyum enjeksiyonlarının semptomlarında iyileşme gördüğünü keşfetti.

6. Yüksek tansiyon

Magnezyum alan kişilerin, kan basıncının 12 puana kadar indiği saptanmıştır.

7. Kalp problemleri

Yapılan araştırmalarda her 43 saniyede bir kalp krizi vakası yaşanmaktadır. Yetersiz magnezyum alım seviyesinin, koroner kalp hastalığı riskini yüzde 50 ila 80 oranında artırdığı yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

8. İltihaplanma

Her kronik sağlık probleminde ortak sorun hemen hemen iltihaptır. Magnezyumun yeterli alımının CRP ve NfKb’yi azaltığı belirtilmiştir.

9. Migren ve diğer baş ağrısı türleri

Araştırmalar, kronik migren hastalarının yüzde 60’ının, vücudundaki beyindeki kan damarlarını rahatlatan magnezyum metabolize etme yeteneğini azaltan genetik değişikliklere sahip olduğunu buldu. Yeterli miktarda magnezyum alımının sonucunda hastaların yüzde 80’inden fazlasında 15 dakika içinde ağrının önemli ölçüde azaldığı saptanmıştır.

10. İnsülin direnci

Gereği kadar magnezyum alımının, insülin duyarlılığını iyileştirdiği görülmüştür. Diğer çalışmalar da ise magnezyumun ayrıca metabolik sendrom ve diyabetin başka bir belirleyici özelliği olan trigliseritleri geliştirdiği saptanmıştır.

11. Düşük tiroid hormon düzeyleri


Magnezyum, tiroid hormonlarının üretilmesinde elzem olup magnezyum eksikliğinin tiroid sorunlarına neden olduğu düşünülmektedir.

12. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)

OKB’li kişilerin kontrol gruplarına göre daha düşük magnesyum seviyelerine sahip oldukları bulundu .

13. Kas krampları ve spazmları

Bacaklarınızdaki ve vücudunuzdaki diğer yerlerindeki rastgele spazmlar, kramplar rastgele değildir; bunlar magnezyum eksikliğinin en yaygın belirtileridir . Magnezyum takviyesinin periyot krampları ve diğer adet öncesi semptomları azalttığı görülmüştür, bu sebeple bayanların yeterli miktarda magnezyum almaları önemli olabilir.

14. Erken yaşlanma

Magnezyum eksikliğinin, insan endotel hücrelerinin ve fibroblastların ölümünü hızlandırdığı, yaşlanma ve yaşa bağlı hastalıkların hızlanmasına sebep olduğu gösterilmiştir.

15. Zayıf hafıza

Yine araştırmacılar, magnezyumun öğrenme ve hafıza fonksiyonu için gerekli beyin reseptörlerinin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynadığını ve magnezyum ile takviye etmenin beyin sisi denilen açıklığa faydalı olduğunu keşfetmişlerdir. Magnezyum ayrıca, beynin bilişsel gerilemeyi yavaşlatmak ve hatta geri çevirmek için gerekli olan yeni sinir yollarını değiştirme, iyileştirme ve büyütme yeteneğini de geliştirebilir.

16. Cilt sağlığı

Cilt alerjisi olan kişiler, magnezyum takviyesi ile ciltlerinde çarpıcı gelişmeler olduğunu görmüşlerdir.

17. Uyku sorunu

Magnezyum takviyesinin uykusuzlukla ilişkili tüm ana fizyolojik belirteçleri iyileştirmeye yardımcı olduğu araştırmacılar tarafından bulunmuştur. En önemli örneklerden biri: GABA sakinleştirici, dinlendirici nörotransmiterdir ve beyindeki GABA reseptörleri düzgün çalışması için magnezyum gereklidir.

18. Zayıf kemikler

Güçlü ve sağlıklı kemikler üretmek için anahtar bir besin magnezyumdur. 300 miligram ek magnezyumun bir yıl boyunca düzenli kullanıldığında kemik mineral içeriğini artırdığını araştırmacılar ispatlamışlardır. Magnezyum seviyesi ne kadar eksik ise kemik yoğunluğunun o kadar düşük olmaktadır. Ayrıca, osteoporoz ve kırık riskini de arttırmaktadır.

Magnezyumun eksikliğinde yapılması gerekenler

Magnezyum eksikliği belirtilerinden herhangi birine sahip iseniz, magnezyum seviyenizi test ettirmek için doktora danışmak gereklidir. Geleneksel besin laboratuarları her zaman çok doğru olmayabilir, bundan dolayı magnezyum seviyenizi bulmak için ileri düzeyde besin laboratuarlarında (fonksiyonel bir ilaç pratisyeni size bu konuda yardımcı olabilir) test yaptırılması önerilmektedir. Magnezyum eksikliği yapılan testlerde düşük seviye ise, diyetinize daha fazla magnezyum bakımından zengin yiyecekler eklenmelidir.

Magnezyum dan zengin olan yiyecekler:

 • Ispanak, 1 su bardağı: 157 mg
 • Bitter çikolata, 1 kare: 95 mg
 • Kabak çekirdeği, ⅛ bardak: 92 mg
 • Badem 10 gr.: 80 mg
 • Siyah fasulye, ½ kap: 60 mg
 • Avokado, 1 orta: 58 mg
 • Somon, 1 fileto: 53 mg
 • Kefir, 1 su bardağı: 50 mg
 • İncir, ½ kap: 50 mg
 • Muz, 1 orta: 32 mg

Magnezyum takviyesi

Magnezyum eksikliğini tamamen diyet yoluyla yenilemek zordur. Bu sebeple muhtemelen diyet yolu ile takviye etmeye çalışıyor ve hala yetersiz iseniz, magnezyum takviyeleri ile bir sonraki seviyeye geçmek gereklidir. Her gün yaklaşık 500 miligram almak magnezyum eksikliği için önerilen miktar olacaktır. Eksikliğin düzelip düzelmediğini görebilmek için seviyelerinizi birkaç ayda bir kontrol ettirmek gereklidir. Magnezyum ile takviye etmek genellikle güvenlidir, ancak vücudunuz için çok fazla alımında ishal rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle daha düşük bir dozajdan başlamak ve yavaş yavaş yükseltmeye çalışmak ya da doktorunuzun önerisine göre devam etmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir