Kulak Tansiyonu (Meniere) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
105

Kulak tansiyonu (Meniere) nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi var mıdır? Dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Kulak tansiyonu hakkında bilinmesi gerekenler…

Kulak Tansiyonu Nedir?

Kulak tansiyonu (Meniere), halk arasında iç kulak tansiyonu olarak bilinir. İç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışı sebep olur. En önemli bulgusu da ataklar halinde baş dönmesidir.  İç kulak sıvılarındaki basınç artışının nedeni ekseriye belli değildir. Lakin sıvı oluşumu, atılımdan fazla ise veya sıvıların boşaldığı kanallarda tıkanıklık olursa basınç artışı gelişebilir. Meniere hastalığı (kulak tansiyonu), baş dönmesi, kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve işitme kaybına sebep olabilir.

Kulak Tansiyonu Nasıl Seyreder?

Kulak tansiyonu genellikle orta yaş ve ileri yaşlarda görülmekte oup, baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlaması ile birlikte ataklar halinde seyreden bir hastalıktır.Kulak tansiyonunun sebep olduğu baş dönmesi ”Vertigo” olarak isimlendirilir.

Kulak Tansiyonu (Meniere) Hastalığının Nedeni Nedir?

İç kulaktaki sıvının ve bu sıvı basıncının artması kulak tansiyonunun asıl sebebidir. Kulak içindeki sıvı basıncının neden arttığı ve u durumu neyin tetiklediği tam olarak bilinmese de, virüs enfeksiyonları, alerjiler, ottoimmün mekanizmalar ve genetik yapının bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Kulak Tansiyonu Tanısı Nasıl Konur?

Kişinin öyküsü ve doktor muayenesine göre kulak tansiyonu tanısı konmakta olup, aşağıdaki belirtilerin olması, bu belirtilerin de muayene ve testler ile desteklenmesi ile de kesin tanı konur.

 • Vertigo atağı ( 20 dakikadan uzun ve 24 saatten kısa süren atak.) Yoğun bir baş dönmesi ile seyreden hatta hasta yatakta yatarken bile düşecekmiş hissiyatı içinde genel olarak bulantı ve kusma bu hastalıkta görülen belirtilerdendir.
 • Kulakta dolgunluk hissi ve çınlama
 • İşitme testi (odyometri)  ile doğrulanmış işitme kaybı
 • Listelenen belirtilerin bilinen başka bir hastalığa ait olmaması

Kulak tansiyonu olan hastalarda ataklar geçtikten sonra da bazı denge bozuklukları görülmektedir. Bunun tanısı çeşitli denge testleri ile konulur. Elektron-sitagmografi, postürografi, vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller(VEMP) testleri bunlardan bazılarıdır.

Kulak Tansiyonu (Meniere) Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavinin esas gayesi;

 • Atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak,
 • İşitmeyi korumak ve
 • Hayat kalitesini arttırmaktır.

Atakların yatıştırılması amacıyla çeşitli ilaçlar ve ilerleyen dönemlerde ameliyatlara kadar tedavi değişebilmektedir.

İlaç Tedavisi Uygulaması;

 • Atak tedavisi; hastayı rahatlatmak için ilaç tedavisi uygulanır.
 • İdrar Söktürücü; atakların şiddetini ve sıklığını azaltmak amacı ile başlanan idrar söktürücüler, iç kulaktaki sıvı basıncının artışını engellemek için kullanılır.
 • Kafein tüketiminin azaltılması kulak tansiyonunun tedavisinde faydalıdır.
 • Stresten uzak durmak
 • Tuz kısıtlanması, vücudun su tutmasını engellemek ve iç kulaktaki basıncın artışını azaltmak amacı ile uygulanır.
 • Sigara ve alkol kısıtlaması, atak sıklığı ve şiddetini azaltmak için faydalıdır.
 • Enjeksiyon; meniere hastalığında ilaçlara rağmen ataklar devam ediyor ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa orta kulak içine iğne ve ilaç verilebilir.

Ameliyat Uygulaması;

 • Endolenfatik  kese dekompresyonu:

Bu ameliyattaki amaç iç kulaktaki sıvı miktarını ayarlamaktır. İç kulak sıvısının basıncı azaltılır.

 • Labirentektomi:

Bu ameliyattaki amaç iç kulaktaki denge ve işitme organının çıkarılması ameliyatı olup bu ameliyat ile işitme de kaybolur. Sadece tam veya tama yakın işitme kabı olan kişilerde bu ameliyat tercih edilir.

 • Vestibüler siniri kesme ameliyatı:

Meniere hastalığı olanlarda işitmeyi koruyarak ve aynı zamanda vertigo ataklarını kontrol altına almak amacıyla yapılan bir ameliyat olup iç kulaktan çıkan ve dengeden sorumlu olan sinir kesilerek yapılır. Aynı zamanda işitmeden sorumlu sinire dokunulmadığı için işitme de korunmuş olur.

Kulak Tansiyonu Ne Sıklıkta Görülür?

Sıklığı 100 binde 40-100 arasında değişen kulak tansiyonu hastalığı her yaşta görülebilir. Ancak 40 yaş civarında başlaması daha sıktır. Genelde %20 civarında iki kulak birden hastalanır. Daha çok genç bayanlarda görülür.

Hastalığın bilinen tansiyon hastalığı ile bir alakası yoktur.Nöbetler halinde şikayetler başlar ve birkaç dakika ya da saatler veya bazen günler şeklinde hastalık seyreder. Nöbetlerin hangi sıklıkla geleceği ya da ne kadar ara vereceği belli olmamakla beraber yıllarca da ara verebilir. Her nöbet aynı şiddette değildir, zamanla kendiliğinden de düzelebilir ya da şiddetli baş dönmeleri dayanılmaz bir hal de alabilir. İlk aşamalarında nöbet bitince düzelebilen işitme kaybı ilerledikçe kayıp kalıcı hale gelebilmektedir. Bazı hastalar görme kaybı ve bayılma gibi rahatsızlıklar tarif etseler de kulak tansiyonu bu şikayetlere sebep olmaz. Başka hastalıklarla karıştırmamak için hastanın iyi sorgulanması gerekir. Kulak tansiyonunda baş ağrısı olmaz. Şiddetli kusma ve bulantı yok ise halsizlik yapmaz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Baş dönmesi oluyorsa araba kullanılmamalı. Riskli işler yapılmamalı. Merdiven çıkarken ve yüzme sporu yapılırken tedbirli olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here