Kolay ve Pratik Kızılcık Tarhanası Çorbası Nasıl Yapılır?

Kolay ve pratik kızılcık tarhanası çorbası nasıl yapılır? Kızılcık tarhanası Bolu ve Kütahya illerine ait yöresel bir çorbamız olup, ekşi tatta ve koyu pembe renktedir. Ekşi tarhana da denmektedir. Kızılcık yüksek miktarda C vitamini içermekte ve kırmızı renktedir.

Kızılcık Tarhanası Çorbası Nasıl Yapılır?

Kaç kişilik= 5 kişilik    Hazırlama süresi= 5 dakika    Pişme süresi= 20 dakika

Kızılcık tarhanası için malzemeler;

1 kg kızılcık + 1 kg un + 2 tatlı kaşığı tuz

Kızılcık tarhanasının yapılışı;

Kızılcıklar dalından toplayın, bol suda yıkayın. Biraz bekletilerek yumuşatın. Yumuşayan kızılcıkları süzgeçten geçirin. Marmelat gibi koyulaşınca unla karıştırın, tuzu ekleyin ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. Bu yapılan hamur bekletilmez. Hemen kurutulması için bez çarşafa serin. Hamurdan parçalar koparıp el ile yassı hale getirin. Bir taraf kuruyunca diğer yüzünü çevirin. Kuruduktan sonra el ile ufalayın. Elekten geçirin. Kışlık kızılcık tarhanasını bez bir torbada güneş görmeyen ve rutubet almayan bir yerde muhafaza edin. Kızılcık tarhanamız hazır.

Kızılcık tarhanası çorbası malzemeleri;

1 kase kızılcık tarhanası + su + 2 diş sarımsak + göz kararı tuz + arzuya göre tereyağı + 100 gram kadar kıyma (kıymalı seviyorsanız kıymanın miktarını artırabilirsiniz.)

Kızılcık tarhanası çorbasının yapılışı;

Bu çorbanın yapılışı başlıkta da yazdığımız gibi kolay ve pratiktir. Soğuk suya bütün malzemeleri kaynayana kadar karıştırın.

Not: Genellikle hastalar, çocuklar ve yaşlılar için yapıldığında yağ ve kıyma koymayın.

Afiyet olsun. Paylaşın herkes faydalansın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir