Kolay Kıymalı Kol Böreği Nasıl Yapılır

0
2180

Kolay kıymalı kol böreği nasıl yapılır? Börek yapmak çalışan bayanlar için çok zor kalmakta ve bunda dolayı hazır böreklere eğilim artmaktadır. Bu kolay kıymalı kol böreği ile artık kendimizde böreğimizi evde yapabileceğiz. Ev halkına ve misafirlere lezzet şöleni vererek. mis gibi sunumlar yapabileceğiz. Öğünme hakkımızı da kimse elimizden alamaz. Yemek tarifleri verirken özen göstererek tarif seçerken mutfak uzmanlarına ya da uzman adaylarına yemek defterlerine ekleyecek bir tarif ile bu yazıyı yazdık. Şimdi kolay kıymalı kol böreğinin yapılışına geçelim.

Kolay kıymalı kol böreği nasıl yapılır

Malzemeleri

250 gr un – 150 gr margarin – 1 tatlı kaşığı limon suyu

İçine

250 gr kıyma – 2 tane orta boy soğan – yarım demet maydanoz – göz kararı tuz ve göz kararı karabiber

Yapılışı

Yağı küçük bir kaba koyup, hafifçe eritiniz. Eriyen yağı kabı ile bozdolabına koyun. Yağ donmak üzere iken dolaptan alın ve kaşıkla karıştıra karıştıra krem haline getirin. Yağ beyazlaşmalıdır.

Unu hamur tahtasını eleyin, içine limon suyu ve tuz koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. Hamuru yuvarlayarak bir beze haline getirin ve ıslak biz peçete örtüp on dakika dinlendirin.

Dinlenen hamuru merdane yardımı ile yarım santim kalınlıkta açıp, yağın 3 de 1 ‘ini hamurun ortasına koyup, bıçakla yufkanın etrafına sürün. Sonra bohça gibi katlarken yine katlar arasına yağ sürün. En üste yağ sürülmeyecek. (Bohça gibi katlama yukardan aşağı 3 e sağdan sola 3 e katlama demektir.

Katlanan hamura yaş bez örtün. Hamuru buzdolabının buzluğuna koyup, 20-25 dakika dinlendiriniz.

Hamuru pütürlü bir şekilde diye elinizle bastırıp tekrar buzdolabına koyunuz. 20 dakika dinlenen ve donan hamuru tekrar boyuna doğru yarım santim kalınlıkta açıp kalan 1/3 ne yağı da sürüp kavuşturarak 3 e katlayınız. Katlar arasına da kalan 1/3 yağı sürüp bitiriniz. Tekrar yaş bez örtüp yine 20-25 dakika dinlendirin. Hamurumuz hazır. Diğer taraftan orta boy bir tencereye kıymayı ve küp küp doğranmış soğanı koyup kavuruyoruz. Kıymanın suyu çekilinceye kadar kavuruyoruz. Bu içi hazırlarken yağ kullanmıyoruz burası çok önemli. Kıymanın suyu çekildikten sonra tuz maydanoz ve karabiberide ekleyip yaptığımız börek içini sonlandırıyoruz.

Dinlenen katmerli hamuru son dinlenmeden sonra yarım santim kalınlıkta dikdörtgen açın. Açılan hamuru genişliğine göre ikiye veya üçe boydan boya kesiniz. Kesilen parçaya içi boydan boya koyup, boyuna geniş rulo gibi sarın.

Yağlanmış tepsilere ruloyu koyarken, kendi etrafında döndürerek koyunuz. Böylece tepside rulolarda daire şeklinde gözükecektir. Orta hararetli fırına koyup pişirin ve sıcak servis yapın . Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here