Kereviz Tohumunun Faydaları

0
20

Kereviz tohumunun faydaları nelerdir? Dünyanın bazı yerlerinde kereviz özellikle, sadece tohumları için yetiştirilmektedir. Tohumlar genellikle küçük ve koyu kahverengidir. Koku ve tatları kereviz sapı gibidir. Bitkinin çiçeğinden elde edilmekte olup, Apiol adı verilen özel bir yağlı bileşik içermektedir, özellikle bu madde ağrı giderici olarak tıpta kullanılmaktadır.

Kereviz tohumlardan elde edilen öz, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabilir. Bu kereviz tohumu;

  • kalsiyum kaynağıdır
  • kas spazmı problemlerine iyi gelebilir,
  • sağlıklı kemikler ve
  • dişlerin korunması için de kalsiyum gereklidir.

Kereviz tohumu pek çok şekilde tüketilebilir .
Kereviz tohumlardan elde edilen öz, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabilir.

Kereviz tohumu nasıl tüketilir?

  • Kereviz tohumu tableti: Tansiyonu düzenlemek amacıyla kullanılır. Enfeksiyonları önleyerek idrar yolu sağlığını korur.
  • Kereviz tohumu baharatı: Salatalara, turşulara ve farklı tariflere eklenir. Tuza alternatif arayanlar için öğütülmüşü tercih edilmelidir. Tuzsuz rejimlerde tuz yerine kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Kereviz tohumu çayı: Kereviz tohumunu çay olarak tüketmek de sık kullanılan yöntemlerden biridir. Kereviz tohumları ezilir, bir büyük çay bardağına 1 veya 2 çay kaşığı kereviz tohumu eklenip üzerine sıcak su dökülür ve 10 dakika demlenmeye bırakılır, süzüldükten sonra günde 3 bardağa kadar içilmesi güvenlidir.

Bölgesel olarak iltihaplanmış alanlara şişlikleri indirmesi için sürülebilir. Yağın karın bölgesine uygulanması kramp ve (menstrüel) ağrıyı azaltacaktır.
  • Kereviz tohumu yağı: Bölgesel olarak vücuttaki çeşitli ağrı ve şişkinliklere karşı ağız yoluyla veya banyo suyuna eklenerek kullanılır. Hazırladığınız bir losyona birkaç damla kereviz tohumu yağı damlatmak sivrisinekleri
    Bölgesel olarak iltihaplanmış alanlara şişlikleri indirmesi için sürülebilir. Yağın karın bölgesine uygulanması kramp ve (menstrüel) ağrıyı azaltacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here