Kereviz nedir?

0
34

Kereviz nedir? Pek çok ülke mutfağında yaygın kullanılan şifalı bir sebze olan kereviz güçlü bir antioksidandır. İltihap giderici özelliğe sahip kereviz, kan basıncını (hipertansiyon) ve kolesterol düzeylerini dengelemeye yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatır. Pankreas ve meme kanserine karşı koruyucu bileşikler içerir. Kerevizde vücut için önemli olan elektrolitler bulunur. Dehidrasyonu önler. Etkili bir bir ödem gidericidir. İyi bir lif kaynağıdır. Bol lif içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Çeşitli kullanım alanları vardır. Kerevizin kökleri yemeklerde, yaprakları çorba ya da et sularında kullanılır. Kerevizin sapları da salatada kullanılırken, tohumları da baharat olarak tüketilebilir. Başka kullanım alanlarından kereviz suyu, çayı veya konsantre hapı sayılabilir.

Kereviz nedir? Özellikleri Nelerdir?


Pankreas ve meme kanserine karşı koruyucu bileşikler içerir. Kerevizde vücut için önemli olan elektrolitler bulunur.
Etkili bir bir ödem gidericidir. İyi bir lif kaynağıdır.

Kereviz, ana vatanı Doğu Akdeniz olan ve ılıman iklimlerde yetişen maydanozgiller familyasından olup, boyu yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilen, kullanımı yaygın olan şifalı bitkilerden biridir. Kan sulandırıcı ve antioksidan özellikleri vardır. Kereviz etkili bir iltihap giderici özelliğe sahip, alkali bir sebze olup asitli gıdaları nötralize eder.

İki yıllık bir bitkidir. Kerevizin krem ya da beyaz rengi çiçekleri 3 ila 6 mm çapındadır. Oldukça büyük olan meyvesi, patatese benzer ve birçok yemek türünde kullanılabilir. Kerevizin bilinen 20 kadar alt türü bulunmaktadır.

Kerevizin İçerdiği Besinler Ve Vitaminler

Kereviz A,C, E ve K Vitamini, folat (folik asit), piridoksin (B6), potasyum, pantotenik asit (B5), manganez, riboflavin, fosfor, kalsiyum, gibi vitamin ve mineraller içerir. Aynı zamanda bol miktarda lif, beta-karoten, flavanoid ve çok miktarda antioksidan bileşik ve enzim içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here