Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

0
98

Kemik suyu nasıl yapılır? Neden kemik suyu kullanmalıyız? Kemik suyunun en faydalı kullanımı nasıldır? Çok eskiden beri kemik suyuna ve tavuk suyuna yapılan çorbalar şifa kaynağı olarak kullanılmakta olup özellikle soğuk havalarda vücut sağlığı özellikle bağışıklık ve kemik yapısı için kemik suyunu mutfaklardan eksik etmemek gerekir.

Kemik Suyu Nasıl Yapılır

Öncelikle yapılması gereken ilikli kemik ve eklem uçları (koyun ya da dana olabilir fark etmez) almaktır. Kemikler bol eklemli olursa daha iyi olur. Ayrıca ilikli koyun ya da dana kemiği kullanabilirsiniz. Böylece kemik suyunda daha çok ilik bulunacaktır.

Alınan kemiklere göre uygun bir demir döküm tenceresinin içine kemikleri yıkayıp, koyun. İçine arzu ettiğiniz kadar soğanı, sarımsağı, havucu ve zencefili, (zencefili dilimleyin) ve tane karabiber ve zerdeçalı ekleyin. Acı olmasını tercih edenler içine kurutulmuş veya taze kırmızı acı biber ekleyebilir.

Püf noktası: İki kaşık elma sirkesini kemiklerdeki minerallerin suya geçmesini sağlamak için ekleyin.

Daha sonra tencerenin içine klorsuz olan içme suyundan koyun ve tencerenin ağzını kapatın. Ocağın altını yüksek ayarda açın ve su ısınıp da kaynama aşamasına gelince, (fakat kaynamayacak) kısık ayara düşürün. Bu şekilde 8-10 saat kadar pişirin. Önemli olan burada kemik suyunda bulunan kolajen yapının bozulmaması için asla hızlı bir şekilde fokur fokur kaynatılmamalıdır. Sadece kenarlardan minik baloncuklar çıksın yeterli.  Başka bir önemli husus da kemikler ne kadar uzun pişerse o kadar faydalı bir kemik suyu olur. Yapılmaması gereken de pişti sanıp ocağın altını kapatmayın. Piştikten sonra süzün. Soğutun. Cam bir kapta buzdolabına kaldırın.

Bir sonraki gün dolaptan çıkarın. Üzerinde yağ oluşacaktır, o yağı alın. İster o yağı atın, isterseniz omlet gibi çok fazla ateşte pişmeyen yemeklerde kullanmak üzere ayırın. Yağın altında kalan jelleşmiş kemik suyu, kullanıma hazırdır.

  • Kemik suyunu buzdolabında 4 gün saklayabilirsiniz. Buzlukta ise 3 ay kalabilir. Buzluğa koyarken parçalar halinde bölerek koyarsanız kullanım kolaylığı sağlarsınız.
  • Her gün bir su bardağı sıcak kemik suyuna limon katarak içmek vücut sağlığı için çok faydalıdır. Sık ve düzenli tüketilmesi önerilir.
  • Çorba ve yemeklerde kullanılır. Ama direk içilmesi çok daha faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here