Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? Tıbbın ilerlemesi ile günümüzde katarakt, ameliyatla başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Katarakt ameliyatı, iğnesiz, narkozsuz, ağrısız yapılmaktadır. Genellikle hasta aynı gün taburcu edilir. Katarakt ameliyatında;

 • doktorun tecrübesi
 • göz içine konulan merceğin kalitesi,
 • ameliyatın başarısı için çok önemlidir.

Katarakt ameliyatı günü birlik bir süreçtir. Çoğunlukla topikal anestezi yani damla anestezisi ile gerçekleştirilir. Bazı özel durumlarda;

 • göz çevresinin enjeksiyon ile uyuşturulması ya da
 • genel anestezi de gerekebilir.

Tamamen dikişsiz yapılır.Katarakt ameliyatında ultrason enerjisi kullanılır. Kataraktlaşmış mercek göz içerisinden alınır ve yerine şeffaf mercek yerleştirilir. Hastanın ameliyathaneye alınışı, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın yapılışı ve hastanın yatağına geri alınması hepsi toplamda 1 saatten kısa sürer. Ameliyat sonrasında göz üzerine kapama bandajı yapıştırılıp, istirahat etmesi söylenir. Hastanın ilk kontrolü yapıldıktan sonra, damla reçete edilerek taburcu edilir.

Hasta günlük yaşamına ameliyattan en fazla 3 gün sonra dönmektedir.

En yaygın kullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen FAKO yöntemidir. Bu ameliyatla sertleşmiş katarak kırılır. Temizlenir ve yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Ameliyat 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.

FAKO yönteminin dikişsiz, ağrısız ve damla anestezisi ile yapılması hastaya büyük avantajlar sağlamaktadır. FAKO yöntemi olan lazer katarakt cerrahisinde gerçek anlamda son 1-2 yıldır kullanılmaya başlanmıştır.

Hasta çok heyecanlı değilse iğnesiz bir biçimde tüm katarakt cerrahileri damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu cerrahi işlemi 20-30 dakika sürmektedir. Hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

Katarakt ameliyat yöntemleri nelerdir?

Cerrahi lensin çıkarılışına göre ikiye yarılır.
1. İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu ( IKKE ): 

 • Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.


2. Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu: 

 • Lensin ön kapsülünün bir kısmı alınır. Diğer kısımlar emme, doğurtma ya da ultrason dalgaları ile parçalanarak (FAKO) yöntemleri ile temizlenerek yapılır. Sonraki işlemde lens zarları içine göz içi lens takılabilir. Uygulanacak ameliyatı, hastanın yaşına, gözünün durumuna, cerrahın tercihine göre değişebilir.

Lazerle katarakt tedavi edilebilir mi?

Halk arasında yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı yapılıyor diye bilinir. Ancak bu ameliyat FAKO yöntemidir. Laser ile katarakt operasyonu yapılabilir. Lakin ameliyat yöntemi olarak FAKO ile bir farkının olmaması sebebi ile yaygın olarak tercih edilmemektedir. Lazer ile katarakt operasyonu henüz deneysel aşamada olup ameliyat olmaksızın sadece laserle kataraktın düzeltilmesi de mümkün değildir.

Lazerle katarakt tedavisi etkili bir çözümdür

Katarakt ameliyatında katarakt temizlendikten sonra göz içine yapay (suni) mercek (lens) yerleştirilmesi artık hemen hemen günümüzde tüm hastalara yapılmaktadır. Hasta için istisnai ve özel durumlar yoksa (mesela; bir yaşından küçük çocuklar, göz içi iltihabı olanlar gibi) kesinlikle göz içi merceği yerleştirilmelidir. Göz içine mercek yerleştirilip yerleştirilmeyeceği opesrasyonu gerçekleştirecek göz hekiminin hastanın durumuna göre alacağı bir karar olacaktır. Mercek kullanılmadığında ise hasta kalın camlı gözlük kullanması gerekir.

Katarakt için uygulanabilecek en iyi yöntem nedir?

 • Yöntem hastanın yaşı,
 • gözün durumu,
 • cerrahın tercihi ve
 • kullanılacak mercek türüne göre farklı olabilir.
 • Son günlerde lensin kendi zarlarının korunduğu yani ekstrakapsüler yöntemler tercih edilmektedir.
 • Hastanın durumu ya da cerrahinin gidişine göre diğer yönteme de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Katarakt ameliyatında yerleştirilen göz içi merceklerinin özellikleri neler olmalıdır?

Günümüzde kullanılacak mercekler çoğunlukla tek odaklı yani uzak ya da yakını net gösterebilecek biçimde üretilmiş türdedir. Bu tip bir mercek takıldıktan sonra hem uzak hem de yakını net görmek için gözlük ya da kontak lens kullanması gerekebilir.

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve ameliyat sonrası ” çok amaçlı mercekler”, hastanın hem uzağı hem de yakını net görmesini sağlamak amaçlı, özel renk kaplamaları olan ve göze gelen zararlı ışıkları engelleyen türde mercekler de kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarz mercekler hasta ile doktorun ortaklaşa karar verecekleri durumlarda kullanılır.

Katarakt ameliyatı öncesi neler yapılır? 

Ameliyat öncesi hastanın yaşı, kullandığı ilaçlar, diğer hastalıkları, yapılacak ameliyat şekline göre lüzumlı görülen vakalarda çeşitli tetkikler yapılabilir. Özellikle kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir. İlaçların türüne göre söyleyeceği tavsiyelere uymak gerekir.

Ameliyathaneye alınmadan ya da alındıktan sonra bazı ilaçlar ağızdan, koldan ya da kalçadan uygulanabilir. Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Hastanın yanında refakatçi bulundurmalıdır. Hastaya yardımcı olması açısından faydalıdır. Makyaj yapılmamalı ve takılar çıkarılmalıdır. Göze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme ve gözde kızarma olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir