Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Olmalı-0 grubu diyeti

0
1605

Her bir bireyin farklı olan bedeni, metabolizması, yaşı, cinsiyeti normal olarak beslenme şekillerinin de farklı olmasını mecbur kılıyor. İnsanların kilo almasına neden olan etkenler var ise, zayıflayabilmeleri içinde belirli etkenler vardır. Fazla kilolar yediklerimiz ve içtiklerimiz ile alakalıdır ve kilo vermek istiyor isek her zaman yediğimizden daha düşük kalorili olacak şekilde beslenmemiz gerekiyor. Kan grubuna göre diyette 0 kan grubu’na ait diyet konusuna değineceğiz.

Kan grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Olmalı

0 Grubu Diyet Listesi Hangi Besinlerden Oluşmalı?

0 kan grubuna ait iseniz, diyetinizde yağsız ve kırmızı et (dondurulmamış), beyaz et ve balık olmalı. Yine bu grupta olanlar, süt ve süt ürünleri ile beslenmeyi diğer gruplara göre daha az tüketmektedirler.

Kilo vermek istiyorsanız ekmeği ve taneli olan sebzeleri daha az tüketmeye çalışmalısınız. 0 grubunda bulunanlar neden daha zor kilo verirler biliyor musunuz? Buğdayın içerisinde bulunan buğday içerisinde bulunan ”gluten” miktarındandır. Bundan dolayı 0 kan grubu diyetinizde buğday ve ürünleri en az miktarda olmalıdır. Bu gruba mensup olanlar da genellikle metabolizma hızı düşük olabiliyor.

Tiroit hormonu üreten iyot miktarının vücudunuzda yeterli oranda bulunmaması durumunda yediğiniz besinlerin sindirilmesi oldukça uzun bir zaman alacaktır. Bu durumda yapılması gereken;

  • metabolizmayı hızlandırmak,
  • iyot miktarını yükseltebilmek için deniz ürünleri,
  • iyotlu tuz ,
  • kırmızı et,
  • karaciğer,
  • ıspanak ve
  • brokoli gibi yiyecekleri diyet listesinde bulundurmaktır.

Bu gruba sahip olanların mide asit miktarı da oldukça yüksek olup eti kolayca sindirebilirler. Lakin et tüketiminden sonra fazla asitlenme olacağından dolayı, bunu önlemek adına sebze ve meyve yemelisiniz. Süt ve süt ürünlerine yatkın olmayan bu grup, süt ürünleri ve yumurtaya yer vermek durumundadırlar. Süt ürünleri ile beslenmediklerinde metabolizma hızında daha fazla düşüş gözlemlenmektedir. Yine de diyet listenize süt ve süt ürünlerini koyamıyor iseniz kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmek için ve bu besinlerin sebep olduğu eksikliklerin önüne geçebilmek için dışarıdan takviye almak gerekli olup, kalsiyum hapları kullanmanız önerilmektedir.

0 grubuna göre diyet listenizde yiyecekleri hazırlamak için sıvıyağ kullanmayı tercih etmeli, özellikle zeytinyağının kalp ve damar sağlığında olan görevi göz ardı edilmemelidir. Kalp ve damar sağlığı bakımından kanda ki kolesterol miktarını azaltan bu yağlar özellikle diyet listenizde bulunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here