Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Olmalı-A grubu diyeti

0
672

A grubu diyeti nedir ve ne için yapılır? Ne yaparsak yapalım, diyetler, egzersizler aç kalmalar ve kalori hesaplamaları fazla kiloları atmak için çabalar hep boşa gider. Aslında kilo alma veya verme meselesi aldığın kaloriden daha fala enerji yakma meselesidir. Ama istenmeyen nedenler vardır ki, bunlar menopoz, hamilelik, emzirme süresinde süt salgılarken açlık hissinden doğan yeme krizleri, metabolizma yavaşlığı, tiroid gibi problemlerde fazla kiloları atmak zorlaşır. Yaptığımız bütün zayıflama eylemlerinden elimiz boş döner büyük bir üzüntü içinde kilo verme mücadelesine devam eder dururuz.

Aslında kilo vermek belkide bizim düşündüğümüz kadar zor değil belki de yapmayı unuttuğumuz ya da gözden kaçırdığımız kan grubuna göre diyet yapma gerekliliğidir. 0 grubu için beslenme listesini daha önceki yazımızda vermiştik. Şimdide A kan grubu beslenme listesine değineceğiz.

A Grubu Diyet Listesi İçin Uygun Besinler

Beslenmede öncelikle ayaküstü yemek yemenin yanlış olduğunun farkındalığı ile hareket etmeliyiz. A grubu olan arkadaşların kesinlikle ayak üstü yemek yememesi ve ayak üstü yemek yeme alışkanlığı olanlarında bu alışkanlığı terk etmesi gereklidir.

Diyet listelerinde soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeleri bol bol bulundururken aynı zamanda listenizde doğal ve organik besinlere ağırlık vermeniz gerekecek. A grubu kişileri kırmızı et yedikleri zaman vücutlarında bir ağırlaşma hisseder ve enerji kaybederler. A grubunun enerji toplaması için kan grubuna göre diyet listesinde bol bol proteinli besinler ve sebzeler bulunmalıdır.

Kırmızı et, A grubuna mensup olanlarda yağ deposu haline gelmektedir. Bunun sebebi A kan grubunda olan kişilerin mide asidinin düşük olmasıdır. Yine mise asidinin düşük olmasında dolayı, sütlü besinlerin sindiriminde zorlanırlar. Süt ürünleri ensülin reaksiyonunu arttırır ve metabolizma hızında yavaşlama meydana gelir. Bu grupta süt ve süt ürünleri doymuş yağ oranının yüksek olmasında dolayı şişmanlığa ve diyabete sebep verebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı süt ve süt ürünleri diyet listesinde bulunmamalıdır.

Mümkün olduğunca az et ürünleri olmalı ve sağlıklı zayıflamak için de bu gereklidir. Kırmızı et bu grupta bulunanlar için hiç yemeyecekler tabiri tabii ki kullanılamaz fakat sağlıklı beslenmek ve zayıflayabilmek için en aza indirmeleri gerekmektedir. Kırmızı et tüketimini en aza indirmeli ya da onun yerine haftada 2-3 kere balık veya tavuk eti dahil etmek daha iyi sonuçlar verir. Et tüketeceğiniz zamanlar etin yağsız olmasına, haşlama veya ızgarada pişirilmesine ve salam, sosis veya kavurma olmamasına dikkat edin.

Bu kan grubuna göre diyet listesinde fazlaya kaçmamakla beraber haftada 3-4 kere fırında, haşlama veya ızgara olarak pişirilmiş deniz ürünleri bulunabilir.

A kan grubu listesinde bulunması gereken yiyecekler;

  • Sebzeler bol bulunmalı (Çiğ ya da haşlama olabilir) (Patates, domates ve lahana dan uzak durun.)
  • Havuç

  • Ispanak

  • Balkabağı

  • Özellikle sarımsak (her kan grubu için doğal antibiyotik görevi yapmaktadır.

  • 3 öğün meyve tavsiye edilir(tavsiye edilen meyveler erik ve vişne) (tavsiye edilmeyenler ise  tropikal bölgede yetişen meyveler) + (narenciye türü meyveler de olmamalı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here