Kalp Sağlığı İçin Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

0
32

Kalp sağlığı için bilinmesi gereken 7 gerçek var ki, kalp sağlığının korunması kaliteli ve uzun bir yaşam için büyük önem taşımaktadır. Sürekli, kalp sağlığı ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır ve pek çok sağlık kuruluşu ile pek çok uzman kalp sağlığı için uyarılarda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kalp sağlığı için bilinmesi gereken 7 gerçek dikkatleri üzerine toplamıştır. İşte bu gerçekler;

Kalp Sağlığı İçin Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

Diş eti hastalıkları;

kalp kapak rahatsızlıklarında diş kökü iltihapları çok önemlidir.

İltihaplı ve sağlıksız dişler, insan bedenindeki bütün organları olunsuz şekilde etkiler. Kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde ” sağlıksız ve çürük dişler kalp krizini tetikler” demek tam olarak doğru olmaz. Fakat kalp kapak rahatsızlıklarında diş kökü iltihapları çok önemlidir. Sağlıklı bir bedene enfeksiyon girdiği anda, bağışıklık sistemi bu enfeksiyon ile mücadelesini vererek imha edebilir. Lakin kalp kapağı rahatsızlığı olanlarda vücuda giren enfeksiyon kalp kapağına yerleşir ve tıbbi adı ”Enfektif endokardit” olan kalp kapağı enfeksiyonu meydana gelir. Bu da ciddi bir problemdir. Bu enfeksiyon antiyotiklere çok dirençli olup, kalp sorunu olan hastalara, kanamalı bir diş tedavisi yapılacak ise tedaviden antibiyotik reçete edilir.

Gençlerde kalp krizi geçirir.

İlk olarak bebek anne karnında iken kalp kontrolü yapılmalıdır. Bebeğin her türlü kalp hastalığı yapılan fetal eko tetkiki ile anne karnında iken saptanabilir. Karıncıklar arası delik, kulakçıklar arasında geniş delik, kalp kapak darlıkları, kalpten çıkan ana damarların yer değiştirmesi, birçok kalp bozukluğu ve kalp hastalıklarının tanısı konulur.

Bunun yanında çocuk beş yaşına gelene kadar mutlaka bir eko çekmeli ve ilk 20 yılında ise çocuk ve gençlerin kan yağlarına, kolesterol değerlerine birkaç kez bakılmalıdır. Maalesef çocuk ve gençlerde gözlenen ve kalp krizi olarak sonuçlanan ölüm olaylarının sebebi doğumsal kalp anomalilerine bağlı ritim bozukluğu ve kalp durmasıdır. Ritim bozuklukları;

 • Doğuştan gelen kalp hastalıkları,
 • Kalp büyümesi,
 • Kapak hastalıklarına bağlı ya da,
 • Genetik geçiş gösteren sorunlar da neden olabilir.

Bundan dolayı, ” Çocukların ve gençlerin kalp kontrolü yapmasına gerek yok” algısı yanlıştır.

Kalp için hareket önemli 

sokakta yapılacak bir yürüyüş sadece kalp sağlığı değil ruh sağlığı için de faydalıdır.

Kalp sağlığını korumak için illa spor salonlarına gitmeye veya yürümek için yürüyüş bantları kullanmaya gerek yoktur. Özellikle 40 yaş üzeri kişilerde yürüyüş bantları ortopedik travmaya neden olabilir. Oysa sokakta yapılacak bir yürüyüş sadece kalp sağlığı değil ruh sağlığı için de faydalıdır.

Kalp sağlığını korumak adına vücudu hırpalayacak biçimde 10 bin adım atılması fayda getirmez. Günlük beş bin adım üzerine yürümek ki, 3,5 km eder, 45 dakika yürümek yeterlidir. Yürüme hızı ne çok yavaş, ne de çok hızlı olmalıdır. Nabız ölçümü yapılmalıdır. Yürüme bitiminde artı 20 nabız sayısı var ise bu yürüyüş faydalı bir yürüyüştür.

Spor salonlarında kalp sağlığı için yapılan sporlarda kalp sağlığı için yapılan sporlarda nabzın üst sınırı 120-125 ‘i geçmemelidir. Hareketsiz yaşamın kalbin düşmanı olduğu unutulmamalı ve bütün gün boyunca ofiste hareketsiz çalışanlarında doktora danışarak yapabilecekleri egzersizleri öğrenmeleri gerekmektedir.

Yumurta kalbin düşmanıdır kanısı yanlış kanıdır.

Yumurta kalbin düşmanı değildir. Yumurta doğadan gelen ve içine katkı maddesi konulamayacak tek besindir. İçinde 11 mineral ve 12 vitamin bulunur. Tamamen sebze ve yeşillik tüketilse bile günde 5-5,5 gram kolesterol üretir vücudumuz fakat bir yumurtadan alınan 200 mg kolesterolün hiçbir önemi yoktur. Kalp rahatsızlığı olunsun ya da olunmasın herkesin günde bir tane yumurta yemesi gerekmektedir. Lakin her besinde olduğu gibi yumurtanında fazlası zararlıdır. Mesela günde iki adet yumurta yendiğinde kan yağlarında yükselme olur. Bundan dolayı kalp sağlığını olumsuz etkiler. Çocuklar ve yaşlılar günde bir yumurta, yetişkinler ise mutlaka gün aşırı bir yumurta tüketmeliler.

Kadınlar da kalp hastası olur

20-30 sene kadar önce kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha azdı. Fakat modern hayatla beraber kadınlar da erkekler gibi çalışma hayatının içinde yer almakta, akşamları da ikinci bir iş olarak evleri ile ilgilenmektedirler. Üstelik eskiye nazaran sigara oranı artmaktadır.

Östrojen hormonu kalbi koruyan biri olup kadınlarda kalp sağlığı deninde ilk akla gelen faktördür. Kadınlarda östrojenin damarlar üzerinde koruyucu etkisi bulunur. Ayrıca östrojen damar iç yüzeyindeki parlak yüzeyi korur ve damar sertliğini önler. Fakat östrojen menopozla birlikte ortadan kalkar. Östrojen etkinliğinin azalması ile kadınlarda koroner hastalıklarla beraber şeker, kolesterol, yüksek tansiyon ve kemik erimesi görülebilmektedir.

Gençlerde de yüksek tansiyon bulunmaktadır

Özellikle gençler tansiyonlarının yüksek olduğunun farkında olamayabiliyorlar

Kalp hastalıkları çok faktörlü olup genetiğinde kalp rahatsızlığı bulunmayan, kilolu
olmayan, stresli olmayanlarda da görülebilmektedir. Özellikle gençler tansiyonlarının yüksek olduğunun farkında olamayabiliyorlar ve 20-22 yaşlarda yüksek tansiyon sebebi ile aort damarı yırtılan vakalar ile karşılaşılabiliyor. Yapılan araştırmalarda, % 50 den fazla kişi tansiyonunun yüksek olduğunun farkında değil. Yavaş yavaş yükselen tansiyon kendini belli etmeyen bir sorun olmasından dolayı, 20 yaş öncesinde de 20 yaş sonrasında da tansiyon kan yağları gibi kalp tetkikleri yapılmalıdır.

Kalp krizi kendini nasıl belli eder?

Kalp krizi maalesef her zaman belirti vermez ve ilk kalp krizi ölüme sebep olabilir. Klasik olarak şanslı olan hastalar ağrı yaşayanlardır. Ağrı vücudun ilk tepki mekanizması olup;

 • Omuzlar,
 • göğüs ortası,
 • kollara vuran ağrı,
 • huzursuzluk,
 • baskı,
 • karıncalanma,
 • daha önce yaşanmamış hisler kalp krizi belirtisi olabilir.
 • Bu bazen ağrı, bazen çarpıntı olabilir ve asıl korkunç olan ‘sessiz kalp hastalığı’dır. Bu durumlarda ağrıyı uyaran mekanizma bozulur ve hayat kurtarıcı mesajlar gönderilmez. Örneğin; sabah yatağında ölü bulunan ya da halı sahada yaşamını yitiren genç insanlar sessiz kalp hastalarıdır. Bu sebep ile kalp kontrolleri rutin olarak önerilmektedir ve yaptırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here