Kahvenin Bilmediğiniz 10 Değişik Kullanımı

0
127

Kahvenin keyifli içilmesinden başka, kahvenin bilmediğiniz 10 değişik kullanımı daha vardır. Genelde keyif veren bir içecek olarak biliriz. Kahvelerimizi keyifle içeriz sonra yapılan işlem telvesini ya çöpe atmak ya da fincanı hemen yıkamaktır. Lakin telvesinin ve çekirdeklerinin bir çok işlem de kullanılacağını bilmeyiz. Evet, kahve telvesini ve çekirdeklerini bir çok işlemde kullanabiliriz. Şimdi kahvenin bilmediğiniz 10 değişik kullanımı nerelerde olur? Bunlara bir göz atacağız.

Kahvenin Bilmediğiniz 10 Değişik Kullanımı

1. Kullanım: Kötü Kokuları Giderme

Bir kavanoza biraz kahve telvesi koyun. Buzdolabına yerleştirin. Dolapta ki kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, balık gibi yiyeceklerden sonra ellerden yıkadığınız da bile bir türlü gideremediğiniz kötü bir koku var ise; kahve telvesi ile ovalayın ve yıkayın. Kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olur.

2. Kullanım: Peeling (Ölü Deriden Arındırma)

Kahvenin toprağımsı dokusu vardır. Bu özelliği ile peeling olarak da kullanılabilir. Kahve telvesi ya da minik çekilmiş kahve çekirdekleri ile derinize masaj yaparsanız, ölü derilerden arınabilir ve selülitten kurtulabilirsiniz. Kahve telvesine biraz hindistan cevizi yağı eklerseniz eğer selülit gidermek için kullanabilirsiniz. Bu karışımı tene dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Yine ölü derilerden arınmak için de benzer bir metod izleyebilirsiniz. Bunun için kahve telvesi ve çekirdeklerini, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın, birkaç dakika hafif bir şekilde cilde yedirdikten sonra, uyguladığınız bölgeyi güzelce yıkayın.

3. Kullanım:Gübre Yapımı

Bitkileri güçlendirmek için kahve, gübre olarak da kullanılabilir. Özellikle asitli toprak isteyen bitkiler için, kahve ile yapılan gübre idealdir. Çünkü kahvenin içeriğinde, bakır, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi elementleri bulunur ve bunlar, asitli toprakta büyüyen bitkilere gerekli maddelerdir. Çekilmiş kahveyi havuç ve turp tohumlarına ekleyin, tohumların hızlı ve kolay büyüdüklerini göreceksiniz.

4. Kullanım Parlak Saçlar İçin

Güzel ve parlak saçlar için, oda sıcaklığında su ve kahve telvelerini karıştırın ve saçınızı yıkayın. Sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayıp, 20 dakika bekleyin. Saçınızı yıkadığınızda, parladığını fark edeceksiniz.

5. Kullanım: Böcek ve Hayvanları Uzak Tutma

Karıncaların ve özellikle kedi gibi bazı hayvanların uzak durmasını sağlayan keskin bir kokuya sahiptir. Karıncaların uzaklaşması için, bulundukları yere kuru kahve telvesi dökün. Kedileri uzak tutmak içinde, kahve çekirdeklerini portakal rendesi ya da limon ile karıştırın.

Ayrıca ev hayvanlarının derisine ıslak kahve çekirdeği ya da ıslak kahve telvesi sürdüğünüzde, hayvanlardan pireler de uzak duracaktır.

6. Kullanım: Temizlikte

Kahve, aşındırıcı ve asidik özelliklere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı, mutfakta yüzey temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Çekilmiş kahveyi biraz sabun ve su ile karıştırın. Bu karışımı inatçı kirli yüzeylerde kullanın.

7. Kullanım: Oda Havasını Ferahlatmak İçin

Kahve kötü kokuları giderir. Ayrıca kahve çekirdekleri ve telvesi, yoğun ve güçlü aroması ile, bulunan odaya hoş koku verir. Odanın havasını ferahlatır. Aromatik yağlar ya da meyve kabuğu rendeleri de ekleyip, güzel ve doğal kokular elde edilir.

8. Kullanımı: Toz Giderici

Çok ilginç gelebilecek kullanım alanlarından birisi de toz giderici etkisinden yararlanmaktır. Bacalar gibi bol küf ve toz çeken yüzeylerde bol kuru kahve kullanılabilir. Kahve kesinlikle kuru olmalıdır. Yoksa nemli kahve, daha fazla küflenmeye ve tozlanmaya sebep olur. Faydasından yararlanmak için, tozlu ve küflü bölgelerin üzerine döktğünz kahve çekirdekleri, bu alanların kolayca temizlenmesine faydalı olacaktır.

9. Kullanımı: Mobilyaları Korumak

Çekilmiş kahve çekirdekleri ya da telvesi ile ahşap mobilyaların yüzeyini bir bez yardımı ile ovalayın. Mobilyanın yeni alınmış gibi ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

10. Kullanımı: Yiyeceklerde

Kek ve pasta yapımında, artan kahve kullanılabilir. Ayrıca kahve, mantar yetiştirirken toprağın en altına da konulabilir.

Kahvenin bilmediğiniz 10 değişik kullanımı ve alanlarını görmek biraz şaşırtmış olabilir sizleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here