Kabak Karnıyarık Nasıl Yapılır

0
724
kabak karnıyarık nasıl yapılır? kolay, hafif ve çok lezzetli bir tarif

 

kabak karnıyarık nasıl yapılır? kolay, hafif ve çok lezzetli bir tarif beğeneceksiniz

Kabak karnıyarık nasıl yapılır? Kabak ve karnıyarık. Biraz ilginç olduğunu kabul ediyoruz. Aynı zamanda ne kadar lezzetli bir yemek ve tarif olduğuna da dikkat çekmek isteriz.

 

Kabak Karnıyarık Nasıl Yapılır?

Evet kabak karnıyarık nasıl yapılır? Yapması kolay, yemesi lezzetli bir tarif olduğu için yapmanızı tavsiye ederim. Kabağın faydaları o kadar fazla ki, beden sağlığımız için sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir gıdadır. Hatta mümkünse kabak yemeklerini çeşitlendirerek sofralara çok sık şekilde getirmeye çalışmalıyız. Şimdi biz mutfak uzmanlarına (mutfak uzmanları diyorum çünkü hepimiz mutfağımızın uzmanı ya da uzman adaylarıyız) tarif defterlerine ekleyecekleri bir tarif veriyoruz.

Malzemeleri;

1 kilo kabak (yaklaşık 5-6 tane) – 2 tane büyük boy soğan – 3 adet kırmızı domates – 250 gram kıyma – kızartmak için sıvıyağ gözkararı – arzuya göre dereotu (ki kabağa çok yakışır) – arzuya göre maydanoz (bu da kabağa çok yakışır) – göz kararı tuz – göz kararı karabiber

Yapılışı;

Kabakların sert taraflarını kesiyoruz ve kabuklarını güzelce soyuyoruz. Soyduktan sonra ortadan kesip, kayık şeklinde oyuyoruz ve çıkarıyoruz. Sonra da kabakları tuzlayıp, yıkıyoruz.

Kabakları temiz bir ile kuruladıktan (ya da kağıt havlu ile) sonra önceden kızdırılmış yağda hafif pembeleşinceye kadar kızartıyoruz.

İçini hazırlamak için kıymanın çoğunu küçük küçük doğramış olduğumuz soğan ile kavuruyoruz, kabukları soyulmuş ve doğranmış domatesleri içine katarak kavurma işlemine devam ediyoruz. Domatesler yumuşayınca ateşten alıyoruz kıymalı harcımızı. Kalan kıymayı, tuzu ve karabiberi ekleyip karıştırıyoruz.Harcımız tamam.

Kızarttığımız kabakların oyuk tarafı üste gelecek şekilde diziyoruz tepsimize. Tepsi biraz derin olmalı. Tepsiye dizilen kabaklara hazırlamış olduğumuz kıymalı harçla dolduruyoruz ve üzerlerine birer dilim domates koyuyoruz. Su ilavesi (1 kaşık domates ve göz kararı suyu kaynatırsak daha leziz olacaktır) ile kabak karnıyarığı fırına veriyoruz. Yaklaşık 20-25 dakika içinde pişecektir. Ama yinede pişip pişmediğini çatal yardımı ile kontrol ederek pişmiş ise fırından almak gerekir.

Fırından alınca kabakların şeklini hiç bozmadan servis tabağına almalı ve üzerine ince ince kıyılmış dereotunu ve maydanozu serperek servise hazır duruma getirmeliyiz. Evet kabak karnıyarık servise hazır. Beğeneceğinizi umuyoruz. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here