Kabak Çekirdeğinin 5 İnanılmaz Faydası

0
863

Siz de kabak çekirdeği yerine ay çekirdeğinin tercih edenlerden misiniz? Veya kabak tatlısı yapmak için aldığınız bal kabağının çekirdeklerini sırf uğraşmamak için ayıklayıp çöpe atanlardan mısınız? Muhtemelen çoğumuz öyleyiz ama bu yazıyı okuduktan sonra eminiz fikrinizi değiştireceksiniz 🙂

Kabak Çekirdeğinin 5 İnanılmaz Faydası

  1. Kabak çekirdeği bir nevi magnezyum deposudur. Magnezyum vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olan 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonun oluşmasında görev almaktadır. Gün içerisinde tüketeceğiniz yarım su bardağı kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacımızın %92’sini karşılamaktadır.
  2. Kabak çekirdeği Testesteron seviyesini arttırır. Erkeklerin cinsel sağlığında mucizeler yaratır. İçerisinde bulunana E,D,C,B ve K vitaminleri libido üzerinde büyük rol oynar. Buna ek olarak kabak çekirdeği içerisinde çinko barındırır, bu da yüksek testesteron seviyelerinin arkasındaki güçtür.
  3. Kabak çekirdeği ani sıcak maslarını engeller. İçerisinde bulunan triptofan (beynin serotonin üretmesine yardımcı bir aminoasit) sayesinde ruh halinizi iyileştirir. Magnezyum eksikliğini azaltarak vücut ısısını dengeler.
  4. Kabak çekirdeği “cucurbitacins” olarak bilenen bir bileşik içerir. Böylece kanserle mücadelede yardımcı olur. Yapılan bir çalışmaya göre, bu bileşiğin kanser tedavisine iyi geldiği hatta bazı kanser hücrelerini yok ettiği ortaya çıkmıştır.
  5. Kabak çekirdeği uykusuzluğa birebirdir. Triptofan aminoasidi sayesinden hem serotonin hem de melatonin üretimini arttırır. Melatonin uyuma ve uyanma döngüsünden sorumlu hormondor. Böylece kabak çekirdeği tükettiğinizde uyumanız kolaylaşır ve uyku düzeniniz düzelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here